40 до 40 - Цветелин Андреев

Продължаваме да ви запознаваме с новите 40 талантливи и иновативни българи до 40-годишна възраст. 

В "Следобедният блок" гостува Цветелин Андреев -  основател на платфома за онлайн уроци по каба гайда за чужденци и деца www.kabagaida.com. Разпространява магията на родопската музика по цял свят. Той събира гайдари и хора, които искат да се учат всяка седмица на удобно място в столично читалище да свират и учат заедно и дава възможност на българи в чужбина и чужденци да се учат да свирят на кабагайда. Той се занимава и с редица други важни проекти:  участва в създаването на Офис в гората www.officeinthewoods.com, създава Горска детска градина с. Бистрица,  управлява IT компания Dreamix.

 

Започваме от началото на тази идея. Как реши да създадеш kabagaida.com ?

Цветелин: Стана някак естествено. Хората имаха нужда от дистанционно обучение по каба гайда. Имаше много чужденци, които нямат възможност да си вземат учител при тях и трябваше някак да помогнем за това.

От колко време свириш на каба гайда ?

Цветелин: Аз съм един от хората в екипа ми, които свирят от сравнително скоро. Свиря от 10 години. Повечето свирят от мънички.

На колко години си в момента ?

Цветелин: На 31 години.

Остават ти още 9 до изпълването на 40 години. Как гледаш на тази възраст ?

Цветелин:  Надявам се, че на 40 години нещата, които посявам сега ще станат вече реалност. Представям си ги тогава в пълната им светлина.

Тогава вече ще свириш на каба гайда от 20 години. Как си представяш нещата тогава ?

Цветелин: Ами тогава все още ще съм начинаещ. Представям си тогава нещата да се развият още и проекта да е по-мащабен.

Разкажи ми за екипа, с който работиш по този проект?

Цветелин: Основният екип са Коцето, Янко и Белята. Белята е майстора на гайдите. Те са майстори на свиренето и от тях уча много време. Моята роля е помощ на развитие на самия проект. Търся хора, които да помагат в него, търся екип.

Как се намерихте с тях ?

Цветелин: Коцето ме намери, когато имаш нужда от учител. Аз намерих Янко в едни бараки, зад НСА, когато той свиреше на гайда. Заедно с него започнахме да свирим по едно и също време.

Сподели ми за първите ученици на kabagaida.com.
Цветелин: Първият беше американец. В САЩ много се възхищават на българския фолклор.

Какви са първите стъпки, за да се научиш да свириш ?

Цветелин: Първо трябва човек да се въоръжи с търпение, после да си вземе гайда. От насетне започва трудното. В началото наистина е трудно, защото инструмента е много стар. Материалите, от които е направена гайдата са естествени и това ги прави податливи на много влияния. Трудна е самата настройка на гайдата. Трябва да имаш търпението да свириш на фалшива гайда в началото. Прочетох една статия на световния шампион по гайди (beg pipes), това са ирландските гайди. Той е американец и беше пуснал онлайн уроци и тогава ми хрумна, че може да стане и тук.

Имаше ли илюзии, с които трябваше да се разделиш ? Какво беше преди да стартираш този проект и след като пусна платформата ?

Цветелин: Аз винаги съм вярвал в идеята. Представял съм си да се случи точно това, което всъщност се случи. По-скоро имах опасения какво ще кажат старите гайдари, защото там си има традиции в обучението. Радвам се обаче, че срещаме разбиране в новите неща, които се опитваме да правим.

В крайна сметка наша цел на проекта е да запазим баланса между традицията,  онова, което наистина има смисъл и желанието ни да разпространим това по цял свят.

Как възприемат проекта други гайдари ?

Цветелин: Радвам се сега, особено когато имаме успехи. Например сме поканени на световната конференция в Глазгоу, която събира гайдари от цял свят. Там сме поканени да откриваме конференцията. Ще имаме надявам се турне в САЩ. Няма как да не се радваме всички на тези възможности.

Имах един случай, когато един клиент си получи гайдата и тя беше толкова хубава, че той ми написа в писмо, че спи с нея. Радвам се и на такива истории.

Любопитно ми е откъде човек може да си купи гайда и колко струва ?

Цветелин:  Ами има си майстори, които ги правят. Аз работя с един от добрите – Николай Беляшки. Той много ме учи на истината за каба гайдата. Кое същината и как да не залитам в крайности.

Всички, които искат, могат да се свържат с нас през уебсайта и ще ги насоча към майстор.

Малко лексиконни въпроси ще ти отправя. Какъв е най-ценният урок от родителите ми ?

Цветелин: Може би, защото и аз съм родител, най-ценното, което сега виждам е, че са ме научили как да бъда родител. А това, което научих от децата си е как да давам безусловна любов. И това ме научи как да разбирам по-добре и моите родители.

Какво искаш да промениш ?

Цветелин: Искам да хората да живеят един достоен живот с музиката на каба гайдата. Дори и финансово. Искам повече хора да усетят това, което аз усещам, когато свиря, когато давам от себе си, когато радвам хората. Това е основа, която промени ли се, другото е лесно.

Като малък исках да стана…

Цветелин: Спомням си, че исках да работя за Lego и да измислям нови модели за тях. След това исках да стана музикант, което до някъде се е осъществило. Имах период исках да стана известен, което сега с Дарик може би се случва по някакъв начин. (смее се)

Как гледаш на попадането си проекта „40 до 40“ ?

Цветелин: Като разбрах, чувствата ми бяха противоречиви. Винаги съм искал да популяризирам проекта си повече, но не знаех как точно да реагирам на това мое включване в проекта. Точно в този момент ми се роди дъщеря. Тогава си казах, сега ако трябва да съм ангажиран с проекта и какво ще правя със семейните неща. Хубаво стана, че гостувам в Дарик, а вече имаме 20 дена и нещата са по-спокойни вкъщи.

Имаше момент, в който се замислих, че в това издание има много хора, които са ми пример, под 40 са, но не са попаднали в него. Зарадва ме, че вътре има и хора, които познавам и с които работя.

Ако имаше филм за теб, как щеше да се казва ?

Цветелин:  Сега съм много завладян от темата за бащинството. Така, че може би ще се казва таткото с гайдата.

Освен всичко друго, в момента организирам и ателиета по каба гайда за деца. Това сега много ми лежи на сърцето. Те са от 3 години нагоре. Има различни теми на ателиетата – музиката и свиренето, материалите, от които на направена, сглобяване на гайдата, разказвам им истории от фолклора и приказките, свързани с тази музика и други. Накрая им давам едни мънички каба гайда и правим младежко изпълнение 100 каба гайди и се получава невероятно.