40 до 40 - Станимир Ненов

Продължаваме да ви запознаваме с новите 40 до 40. 

Имам удоволствието да Ви представя Станимир Ненов. Той е част от проекта 40 до 40” и е съосновател на социалния проект pravatami.bg - отворена и безплатна онлайн платформа за предоставяне на полезна и практична правна информация, поднесена по разбираем начин за хората без юридическо образование. Мисията на проекта е повишаване на правната култура на обществото в България. “pravatami.bg: разкодираните закони“ е собственост на Сдружение “Департамент за правна култура”, ръководено от студенти по право Сайтът разкодира нормативната уредба като поставя читaтелите си в една конкретна житейска ситуация, разяснявайки му възникващите в нея права и задължения.

Намираме те сега в Сан Франциско. Добър вечер!

Станимир: Добър вечер! Благодаря Ви, че ни забелязахте и че ни приехте във Вашето студио, макар и през океана.

Какво предизвикателство Ви заведе в Сан Франциско?

Станимир: Нови възможности за pravatami.bg и другия проект, на който съм се отдал изцяло- advokatami.bg. Всъщност, 90 % от времето, което прекарвам тук е в срещи и разговори, които целят да развият тези два проекта в България и извън България.

Как реагирахте като видяхте името си сред отличените в третото издание на 40 до 40”?

Станимир: Бях много изненадан.Аз познавам класацията. Миналата година доста от личностите, които бяха номинирани, ми бяха близки и приятели. Съвсем случайно във фейсбук видях номинацията и се зарадвах много. Това е един жест, който оценявам много високо.

Сега един въпрос, който аз задавам на всички от 40 до 40с актуалните проекти, с които ги представяме.  Вие казахте pravatami.bg, advokatami.bg, с това ли основно се занимавате?

Станимир: Да, това е моята цел- да променя правния свят в България и в други държави. pravatami.bg цели да предоставя полезна и практична правна информация на разбираем език. Искаме да направим правото леснодостъпно за всички хора в България без правно образование. Докато advokatami.bg цели да използва съвременните технологии, за да направи правните услуги и живота в правния свят на бизнеса и хората много по-лесен, по-достъпен  и по-сигурен от всяка една точка на България или на света.

Да кажем, че тези сайтове не могат да заменят физически адвокатите и ходенето в съда, нали така? Но могат да обогатят културата на всеки един, който трябва да се запознае с това?

СтанимирРазбира се, те са просто инструменти както е-мейлът е инструмент да си разменяме електронно съобщения. Допреди да има е-мейл сме го правили с писма, които са били на хартия и сме ги изпращали по пощата. Сега вече имаме технологията, наречена е-мейл и благодарение на нея се комуникираме много по-бързо и лесно от всяка точка на света. Същото нещо е и с advokatami.bg. Там се опитваме да използваме съвременните технологии, за да направим общуването между адвоката и клиента много по-удобно, лесно и достъпно и за двете страни. Докато на pravatami.bg отново използваме технологиите, за да достигнем до колкото се може повече хора, които бързо да напират нужната правна информация и на второ място, бързо да я усвояват.

Да се върнем на pravatami.bg, кои са авторите там? Кой дава поясненията?

Станимир: pravatami.bg ние го развиваме вече близо 4 години. В този период сме имали около 70 човека, които са били активни по една или друга степен по проекта. В момента сме 27 души като от тях 10 човека сме активно всеки божи ден ангажирани. Когато стартирахме бяхме студенти по право, вече отдавна не сме. Някои станаха адвокати, а други започнаха да се развиват в други области, но всеки отделя време и разкодира законите на разбираем език на pravatami.bg.

В pravatami.bg има публикувани над 420 права. Това така ли е или са много повече?

Станимир: Права наричаме тези статии, които обикновено са до 1000 думи и предоставят по разбираем начин съответната правна информация. Например, правото ми на рекламация- това е една статия, която в рамките на 1000 думи Ви предоставя пътя, по който Вие може да направите рекламация на Вашия стока или продукт, основната информация с примери, ред на действие. Посочваме и основните правни норми, на които се основава всяко наше твърдение в pravatami.bg, за да може ако желаете да си прочетете и закона.

Това е в малко по-философски план, интересно тълкуване. Не буквално граждански права, но права да достигнем до някакво решение, свързано с наш проблем.

Станимир: Така е, да. Правото е навсякъде, всяко една взаимоотношение между хората, било то в личен или бизнес план. Когато това ни свари неподготвени ние търсим информация. А къде търсим информация? Търсим я в мрежата, в мобилния си телефон. Неслучайно pravatami.bg има и мобилно приложение, което е свалено от над 80 000 души, което се ползва активно всеки месец. Да речем, забавен или отменен полет на летището и какво да правите- отваряте си мобилното приложени. Ние сме сложили правата във Вашия джоб и може бързо и лесно за 5 минути да се ориентирате в ситуацията.

Изключително важно е това. И на мен ми се е случвало. Дори и да съм юрист, адвокат, малко трудно малко трудно мога да реагирам веднага на момента.

Станимир: Разбира се, да. Нещо повече, че много адвокати и юристи също ни използват за първоначалната картина в дадена ситуация.

Какво Ви накара да започнете този проект? От личен проблем, опит? Каква беше инспирацията за pravatami.bg?

Станимир: Търсенето. Много хора ни питаха, докато бяхме студенти по право, какви ли не правни въпроси, на които за нас беше лесно да отговаряме. И решихме да отговорим не само на тях, но и на всички хора в България, защото явно, че хората си задават куп правни въпроси. Тогава създадохме уеб платформата, в която отговорихме не само на нашите приятели, но и на всички хора. И се оказа доста успешно. До днешна дата имаме близо 2 милиона българи, които са наши потребители.

Навигацията е изключително лесна в сайта.

Станимир: Благодаря. През 2015 направихме ре-дизайн на сайта и една от основните цели беше именно навигацията да бъде много лесна, бързо да се стига до съответното право. На  второ място, да се усвоява много бързо. Използвахме подходяща калиграфия, подходящи цветове за background и за шрифт, за да може окото да се чувства приятно и да усвоява информацията бързо и лесно.

Например, правата ми при проверка на пътна полиция. Много хора не си знаят правата.

Станимир: Преди няколко дни направихме равносметка за 2015 година и получихме един доклад, в който илюстрираме годината за нас. Докладът е наречен На pravatami.bg/2015” . Цитираното от Вас право е най-четеното и най-популярното право за 2015 година в интернет платформата.

Някакъв извод можете ли да извадите, защото е много интересна тази статистика и този доклад?

Станимир: Изводът е, че хората се интересуват основно от трудови права, служебни права, правата им като потребители и правата им, свързани с КАТ и полицията.

Може би е важно да запознаете с изводите на този доклад и държавни институции- Правосъдно министерство, народни представители и т.н, накъде да насочат дейността си, в какви проблеми.

Станимир: Всъщност, ние вече го направихме. Докладът, за който Ви споменах, който се казва 2015 година беше доклад за нашата аудитория. Да им кажем на всички тези 2 милиона души какво правихме през 2015 година. Но за докладите, за които Вие говорите, ние направихме 6 такива за последните 18 месеца. Всеки един доклад беше на различна тема, например- тема полиция. В рамките на 3 месеца ние изследвахме правата в действие. Във всяка наша статия, която разкодира правна уредба по съответната тема, ние закачихме кратка анкета и взимахме обратната връзка на нашата аудитория. След това, всички тези доклади ние ги анализирахме количествено и качествено и ги изпратихме на съответните органи и организации.

Обратна връзка от тях имате ли?

Станимир: Не. За съжаление, не мога да откроя обратна връзка от някой държавен орган по отношение на тези доклади.

Това може да се види в бъдеще в някаква законотворческа инициатива на тези институции, до които сте ги изпратили.

Станимир: Да, надявам се да сме допринесли за едни по-добри закони. Защото това, което ние направихме е да покажем какви са правата в действие, а не на хартия.

Новият проект advokatami.bg какво цели- да създава връзката между мен и адвоката ми, така ли?

Станимир: На първо място, advokatami.bg стартирахме преди година и половина някъде с идеята да предоставим софтуера, чрез който Вие може да генерирате различни правни документи за бизнес или лични нужди. Например, трябва Ви пълномощно за представителство пред банки, системата Ви задава няколко въпроса, Вие отговаряте на тези въпроси и получавате готов документ за ползване. След това прибавихме възможност хората чрез този софтуер да регистрират бързо и лесно фирми, с което се гордеем, че допринасяме за предприемачеството в България и за това да се намали таксата и цената, която предприемачът плаща, за да стартира бизнес в България. От няколко седмици насам затворихме кръга като вече предлагаме и възможност който иска да намери бързо и лесно доверен адвокат, компетентен за неговия конкретен казус. Може да си го представите като Uber за адвокати. Идеята е почти същата. Този софтуер за генериране на документи е много удобен и за адвокати, защото вместо адвокатът да седне да пише документа 1 час, той може да си го генерира от системата, след това да му отдели 5 минути само за финална проверка, ако иска да добави нещо от себе си и след това да го използва.

Трябва обаче да ми отговорите на няколко блиц въпроса. Най-ценният урок от родителите?

Станимир: Много са. Баща ми и майка са ми научили на страшно много неща, не само с думи, но и с примери. Ако трябва да откроя едно нещо, то би било, че не е важна идеята колкото е важно изпълнението.

Ако имаше филм за Вас, той щеше да се казва?

Станимир: Не знам. Да му мисли този, който ще го прави.

Искам да променя…

Станимир: Искам да променя правния свят първо в България и след това по други места по света. Като под правен свят имам предвид начинът, по който се възприема и използва правото или законите от хората без правно образование и начинът, по който се случват правните услуги. В момента в Сан Франциско дори преговаряме с организация от Колумбия, която с население от 50 милиона души и в близко бъдеще ще видим най-вероятно pravatami в Колумбия. Те са общество, което имат аналогични проблеми като нашите.

И последният въпрос, като малък какъв искахте да станете?

Станимир: Доста често обличах военните дрехи на баща ми и бях приятел с много военни хора. Може би съм искал нещо в тази насока, но факт е, че завърших Математическа гимназия. След това, следвах право и станах социален предприемач. Най-интересно ми е да се занимавам с технологии, право и бизнес. Радвам се, че днес всичко, което правя е свързано с тези три елемента.

Желая Ви успешна работа в Сан Франциско и Ви чакаме в България. Станимир Ненов- един от 40 до 40 в ефира на Дарик кафе”.