Бавното ни правосъдие засегна и ястребовия орел

Бавното българско правосъдие засегна и застрашения и изчезнал от България вид ястребов орел. Две птици от вида прекараха последните осем години със статут на веществено доказателство, което завинаги ги лиши от възможността да заживеят отново на свобода. Началото на сблъсъка им със съдебната ни система започва през март, 2010-та, и завърши днес. Ето и историята: 

27 март 2010 година. Фериботът от Видин се готви да потегли. На него е и добре познат на природозащитниците у нас трафикант на застрашени животни, който този път се опитва да изнесе от страната два ястребови орела. На ферибота обаче е и митничарят Вячеслав Ангелов, днес вече пенсионер. Именно той открива, че документите, представени от трафиканта, са фалшиви. Това не е единственият случай, при който въпросният трафикант е хванат в незаконна дейност. По неофициална информация в момента той излежава присъда в Русия за подобно престъпление.

Не можем да кажем обаче същото за присъдата, която получава в България. След осем години съдебни дела, той е осъден само условно. А делото се превръща в сага, въпреки безспорните доказателства за подправени документи и опит за нелегален износ, научаваме от друг участник в историята – Валери Георгиев, началник отдел Биологично разнообразие в Министерството на околната среда и водите.

Животните са задържани, но не и конфискувани, тъй като се чака окончателното решение на съда. Така те прекарват 8 години в спасителния център, което коства на държавата 16 хиляди лева, а на птиците – възможността отново да се върнат в природата.

А това не е първият случай, в който застрашени видове за засечени на българска граница, допълва Тамара Влайкова, говорител на Агенция "Митници".

 За да бъдат решавани по-лесно и най-вече по-бързо подобни случаи, са необходими законови промени. А приемането им двата освободени вече ястребови орела ще изчакат в Испания. Там те ще създадат малки, които някой ден ще бъдат пуснати на свобода.