До два месеца бебетата египетски лешояди край Провадия ще напуснат гнездото

Една от най-успешните двойки египетски лешояд в България създаде своето ново поколение. Две малки бебета лешоядчета са се излюпили преди броени дни в гнездо в скалите край Провадия. В ефира на Дарик Владимир Добрев, който отговаря за опазването на египетския лешояд  в Българското дружество за защита на птиците, очаква до два месеца малките пилета да полетят и да напуснат гнездото.

Домът на двете лешоядчета е и единственото диво гнездо в света, което може да се наблюдава директно с помощта на специално поставена онлайн камера. Това е седма поредна година, в която двойката има поколение.

Всеки може да надникне в тайния живот на птиците и да наблюдава всеотдайната грижа на родителите към своите малки през сайта: www.LifeNeophron.eu

Камерата е много добре маскирана, цялата е облепена с камъчета и се слива с естествения цвят на скалата. Тази година сложихме нова по-добра камера, за да могат по-добре да бъдат наблюдавани, защото е интересно как се хранят и как и двамата родители се грижат за малките си, заказа Владимир Добрев.

Владимир Добрев поясни, че обикновено два месеца и половина след излюпването малките се очаква да напуснат гнездата. 22 двойки в България са снесли яйца тази година и почти всички са измътили - скоро ще се знае и точния брой на всички излюпени в страната малки лешоядчета от този вид.

В България се размножават 24 двойки от вида, а страната ни е отговорник за опазването на този вид в целите Балкани, тъй като по-голямата част на популацията на полуострова е в нашата страна, поясни Добрев. 

Една от най-познатите за специалистите в България двойки в момента се захранва от екипа на БЗДП, за да се избегне риска от отравяне при търсене на храна от самите птици. "Поставят им допълнително храна, идеята е като осигуряваме част от порциите на птиците и малките им, да избегнем риска от отровни примамки", обясни експертът.

Египетския лешояд единствен от всичките четири вида лешояди в Европа е далечен мигрант и всяка есен изминава повече от 5 000 километра до Централна и Източна Африка и след това като щъркелите и прелетните птици се завръщат в България.

Той не е изцяло мършояден вид, храни се и с животни, които сам улавя - лови гущери, костенурки и е много интересно как се храни и как храни малките, обясни още Владимир Добрев.

Експертът разказа, че от цял свят има голям интерес към живота на двойката, който се следи с единствената поставена в диво гнездо на египетски лешояди камера. Като един "Биг Брадър" е - има интерес и от специалисти и от хора, които не са изкушени професионално от птиците, а просто са любопитни, казва специалистът.

Чуйте разговора на Йовка Йовчева с Владимир Добрев.