Гнезда на защитени саблеклюни са били потопени в басейните на поморийските солници

Гнезда на защитени саблеклюни, с още неизлюпени малки, са били потопени в басейните на поморийските солници. За това сигнализираха от организацията за опазването на редките видове и техните местообитания у нас – „Зелени Балкани“. Случаят вече е сведен до знанието на Регионалната инспекция по околната среда и водите в Бургас, които трябва да направят проверка на място. Сигнал е подаден и до кмета на община Поморие, която реално управлява защитените територии на Поморийското езеро от няколко години с постановление на еко-министерството.

Към момента край соленото езеро в Поморие гнездят десетина двойки саблеклюни. Част от тях са направили гнездата си в „тигани“ на поморийските солници, както ги наричат солничарите. А пълненето на тези „тигани“ с вода, нужда за добиването на сол от хилядолетия в Поморие, обикновено се случва след средата на месец май. От „Зелени Балкани“ предупредили по-рано за гнездата в басейните на солниците, но служителите на общината, които поддържат и Музея на солта, не се съобразили и отпушили каналите, което пък потопило част от гнездата на защитените от закона саблеклюни, казват от организацията. Какво каза пред „Дарик“ Анелия Павлова, „Координатор“ по проект „Натура 2000 в България – Нови Хоризонти“:

Анелия Павлова: Наши колеги, които живеят в Поморие, сигнализираха за проблема със снимки в социалните мрежи. Предупредили са и уредници на музея на солта в Поморие – да забавят пълненето на басейните, за да могат яйцата да се излюпят и малките птици да избягат от прииждащата вода. Но това не е взето предвид. Направено е запитване към общината, откъдето обещали да спрат водата, но явно вече е било късно. В момента гнездата за около 20 – на два вида саблеклюни и бегачи. Пострадалите гнезда са пет.  

До РИОСВ – Бургас вече е изпратен сигнал за потопените птичи гнезда в поморийските солници. Оттам увериха, че ще направят проверка на място до няколко дни. А ако нарушения бъдат установени – ще бъдат наложени и съответните санкции, категорично заяви директорът на еко-инспекцията в Бургас Тонка Атанасова.

А какво обясниха от община Поморие? Според кмета Иван Алексиев, служителите, отговорни за пълненето на въпросните „тигани“ започнали работа, но преди водата да покрие дъното на басейните, забелязали гнездата и снесените в тях яйца, при което незабавно затворите входните канали и спрели протока.

Иван Алексиев: Спрели сме пълненето, яйцата не са залети. Аз обаче се питам, защото изкуствения остров на Зелени Балкани на практика не работи, защото птиците не гнездят там. А всички помним, че това беше скъпа инвестиция. Технологията на солодобива е много стара и изключително щадяща околната среда. По това време обикновено пълним солните тигани – след средата на май. До четири или пет дни пиленцата ще се излюпят, едва тогава ще започнем ново пълнене.

Все още не е ясно как птиците ще спасят яйцата си. Орнитолозите предполагат, че ще изберат други места за гнездене. В този случай, обясниха от „Зелени Балкани“, законът не позволява човешка намеса, било то и с добри намерения:

Анелия Димова: Обсъдихме тези варианти – ако се налага наводняване на други басейни, гнездата да се преместят. Тези птици обаче са много крехки и обикновено, ако приближи човек те напуснат гнездата си и повече не се връщат в тях.

Соленото поморийско езеро е част от екологичната мрежа "Натура 2000" и по двете природозащитни директиви - Директивата за местообитанията и Директивата за птиците. С усилията на "Зелени Балкани" там са възстановени нови гнездови местообитания на рибарки, саблеклюни и други дъждосвирцови птици. Новосформираната край езерото колония на гривеста рибарка пък представлява една от най-големите колонии на вида в Югоизточна Европа.