Още за незаконния улов на пойни птици у нас

София, Пловдив, Бургас и Пазарджик са градовете, в които все още съществува сериозен проблем с незаконния улов на пойни птици. От началото на тази година са извършени десетки проверки от ангажираните с контрола регионални инспекции по околната среда и водите, a иззетото количество оборудване като въжета, мрежи и кафези, е внушително.

Популациите на повечето видове, които се срещат у нас са в криза, показват данните от мониторинга, които България извършва от 2004 година насам, заедно с всички страни в Европейския съюз.

Дивите съседи в големия град

 И въпреки, че страната ни не попада сред онези, в които проблемът взема застрашителни размери като Италия, Малта и Кипър, не бива да пренебрегваме опасностите, които това незначително на пръв поглед престъпление, създава за екоравновесието, категорични са орнитолозите.

Така звучи песента на кадънката. Дребна пойна птичка, която някои наричат щиглец или калдарина. Всъщност песента, която чухте е на онази кадънка, която е излюпена в дивата природа. И която някои хора опитват да уловят, за да създадат хибрид – между изкусния певец, койот не е пял в клетка и птици, родени в кафези. Само за 9 години популацията на този вид у нас е намаляла с почти 40%. Разбира се незаконният улов е само един от факторите, които доведоха до отчет на подобни тревожни данни. Спад в популацията има и при видовете обикновено конопарче и зеленика – все птички, които най-често попадат под мрежите на бракониерите.

Само 29 са гнездящите двойки царски орли у нас

От началото на годината в бургаската екоинспекция са попучени множество сигнали за незаконен улов на дребни пойни птици. А похватите не се различават от тези използвани преди повече от 200 години – с похлюпваща мрежа и установка от изсъхнали растения. За примамка най-често се използват живи екземпляри, но не са рядкост и случаите, в които мъртви птици се връзват по клоните на близки дървета и храсти.

Последният случай, по който работят инспекторите на РИОСВ – Бургас е от началото на месеца. След получен сигнал на място, край един от крайните квартали е установен пореден лов на пойни птици. Оборудването е иззето и предстои да бъде унищожено, а на хванатия на място ловец ще бъде наложена глоба. Според буквата на закона – тя може да бъде от 100 до 5 000 лева, а за юридически лица – от 500 лв. до 10 000 лв., уточни Мария Андреева, главен експерт „Биоразнообразие“ в РИОСВ-Бургас.

Наш лешояд задържан с обвинение за шпионаж в Йемен

Популациите на повечето видове, които се срещат у нас са в кризис, показват данните от мониторинга, които България извършва от 2004 година насам, заедно с всички страни в Европейския съюз.  И въпреки, че страната ни не попада сред онези, в които проблемът взема застрашителни размери като Италия, Малта и Кипър, не бива да пренебрегваме опасностите, които това незначително на пръв поглед престъпление, създава за екоравновесието, категоричен е д-р Петър Янков от природозащитен център „Пода“ и част от екипа на Българско дружество за защита на птиците.

София, Пловдив, Бургас и Пазарджик са градовете, в които все още съществува сериозен проблем с незаконния улов на пойни птици. Усилията на държавата и неправителствения сектор обаче изглежда противодействат успешно, тъй като предвид трудната продажба по птичите пазари – където все още има такива, незаконният улов намалява. Онлайн търговията обаче не бива да се подценява, смятат от екоинспекторите. В Бургас вече има няколко случая на установени и наказани хора, които продават защитени видове в Интернет. Разкриването на подобни престпъления обаче става трудно.

Спасиха патици и гъски, оставени като примамка

Обява за продажба на пойни птички намираме сравнително лесно в сайтовете за онлайн търговия. Търсене ни приключва до тази на Петко от Пловдивско, който продава свободно хибриди между защитената у нас кадънка и родени в кафези видове. Твърди, че обявата вече не е актуална, но ни дава и друга информация:

Преди повече от 10 години по инициатива на Зелени Балкани в Пловдив е създадена работната група за предотвратяване на незаконния улов и търговия на защитени видове и въпреки, че незаконен улов все още има, резултатите са по-скоро положитлени.

Как да постъпим, ако забележим рядък вид птица в недобро състояние?

Oт МВР oбяcнихa, чe пo тoвa врeмe нa гoдинaтa незаконният лов на пойни птици е най-разпространен. Лoвцитe обикновено ги прoдaвaт нa любитeли, кoитo нe знaят кaк дa ги глeдaт и cкoрo птицитe умирaт. С времето дивите птици спират да пеят, а цветовете на перата им избледняват. Успокоение за орнитолозите у нас все пак е фактът, че в България не се практикува мащабен лов на споменатите до тук видове с цел износ за Италия и Малта например, където малките птички влизат не в кафезите, а в чиниите на любителите.