Радев в спор с Путин за суверенитета на България в ЕС и цената на газа

Българският президент Румен Радев не се съгласи с руския президент Владимир Путин, че България е с ограничен от Европейския съюз суверенитет заради спирането на Южен поток.

„Много в България съжаляват, че проектът „Южен поток” не се случи”, отбеляза Путин по време на дискусия в „президентския панел” на Икономическия форум в Санкт Петербург, в който участваха и генералният секретар на Организацията на обединените нации (ООН) Антониу Гутериш, президентът на Китай Си Дзинпин и премиерите на Словакия Петер Пелегрини и на Армения Никол Пашинян.

Според Путин България е загубила от провала на Южен поток 3 милиарда долара в инвестиции, хиляди нови работни места и 400 милиона долара за транзит годишно. „Защо стана така? Има определени „издишки” в западната система на интеграция. Това са ограниченията в суверенитета. Европарламентът приема повече задължителни решения, отколкото Върховният съвет на СССР вземаше като задължителни решения за съветските републики”, каза руският президент. Той подчерта, че Русия се е договорила с Турция за „Турски поток” „благодарение на политическата воля, на мъжкия характер на президента Ердоган, на отстояването на суверенитета на страната си” и „този проект скоро ще бъде завършен”.

Българският президент веднага го репликира, че за ограниченията на суверенитета не може да се съгласи с Путин. „Южен поток не беше за доставки само за България, а за и други страни и затова това беше колективно решение”, отбеляза Радев.

Преди това в отговор на въпрос на модератора на дискусията той поясни, че не носи отговорност за решението за спиране на „Южен поток”, защото тогава не е бил на позиция да взема такива решения. „Въпросът е как да продължим нашето стратегическо сътрудничество. България модернизира и разширява своята газопреносна система, правим интерконектор с Гърция. България развива потенциала си да стане център за разпределение на газ, да създаде газова борса. Това ще даде допълнителни възможности за Русия”, каза Румен Радев.

Двамата президенти влязоха в спор и за определянето цената на газа.

Радев подчерта, че е нужно да се трансформират отношенията при договарянето на газовите цени, защото на пазара има промяна и са възможни вече два подхода – на дългосрочни договори и на договаряне на моментна пазарна цена, макар вторият да е все още с ограничени възможности.

Путин го репликира, че дългосрочната цена не е фиксирана, а е привързана към цял ред компоненти като нефта. „Това не значи, че такава формула не може да се промени, ние сме готови да обсъдим”, каза руският президент. Но подчерта, че „доставките от Русия винаги ще бъдат по-евтини от газа, докарван през океана”.

„Да, цената се изчислява по формула, но трябва по-голяма гъвкавост”, веднага отбеляза Румен Радев..

„Съгласен съм”, отвърна Путин.

Путин, Радев и словашкият премиер Петер Пелегрини размениха и реплики по повод европейските санкции срещу Русия.

Пелегрини каза, че има позиция на Европейския съюз и Словакия я спазва, но не смята, че санкциите помагат на когото и да е – на ЕС, или на Руската федерация. „Напротив, Словакия всякога е предпочитала диалог, а не санкции”, каза словашкият премиер. 

Модераторът попита Радев дали може да гласува против продължаването на санкциите.

Българският президент отвърна, че не гласува той, защото премиерът представлява България. Той отбеляза, че това е интересен въпрос, защото санкциите са монета с две страни – насочени  са към деескалация на напрежението, но може да пострада и бизнесът и те не са справедливи за него „понеже не удрят политиците”. Радев отбеляза, че санкциите могат да се продължат, но от българския опит (със санкциите срещу Югославия по времето на Слободан Милошевич – б.а.) се знае, че санкциите могат да водят към черен пазар и организирана престъпност и трябва да се отчитат последствията. На тези думи Путин ръкопляска.

Словашкият премиер допълни, че „най-големите привърженици на санкциите на другия ден мислят как да продават стоките си в Русия, как да инвестират в Русия, как да продължат бизнеса си и това е странно”.