За прилепите, вирусите, хората и една експедиция в Юннан

Бозайник е, а може да лети. Макар да му трябва поне мъничко светлина, за да използва зрението си, се придвижва и дори лови плячка и в пълен мрак. Размерът му в повечето случаи е не повече от 16 сантиметра, но на плещите му „лежат” цели екосистеми. Живее навсякъде около нас, и въпреки това е почти неуловим. Смущавал човешкото въображение от векове, наскоро беше набеден и за един от най-големите пакостници в съвременната ни история. За прилепа – животинчето, от което се твърди, че може да  се е прехвърлила заразата от SARS – Cov - 2 по хората, говорим  в Дарик за природата.

А темата става особено актуална и след като излезе научна информация, според която вирусът се е развивал в гостоприемника, необходим за прехвърлянето му от прилеп на човек, от 30 години.

Променя ли това изводите, които  можем да направим за предаването на вируса, както и защо прилепите са по-полезни, отколкото опасни за нас – за това говорим с главен асистент Хелиана Дундарова от БАН, която освен че от години изследва тези уникални създания, е участвала и в пещерна експедиция до района, от който тръгна епидемията от коронавирус в Китай.