Животът на Поморийското езеро

Знаете ли, че Поморийското езеро е част от най-важния комплекс от влажни зони по българското Черноморие. Като естествена солена лагуна и рядък тип екосистема, езерото има огромно национално и европейско значение.

Там се срещат 87 вида редки растения, 200 вида безгръбначни и над 20 вида земноводни и влечуги, някои от които вписани в Червената книга на България.

Най-голямото природно богатство на Поморийско езеро е разнообразието от птици. Към момента са установени над 270 вида, за които езерото е дом по време на гнездене, подслон през суровите зимни месеци или място за почивка и презареждане в периода на изтощителните миграции.

Наред с това уникално природно богатство, езерото предоставя и условия за развитие на местния поминък – през вековете се е утвърдил методът на извличане на морска сол чрез слънчево изпарение, а в по-нови времена и използването на лечебната езерна кал, неслучайно наричана „черно злато“, за балнеолечебни цели, което векове наред е оформяло историята и облика на града.

В резултат от промяна в хидрологичния режим, довела до почти трикратно намаление на солеността на неговите води, Поморийското езеро еизправено  под заплаха. Лагуната има нужда от закрила и подкрепа, за да продължава да изпълнява своята важна екосистемна роля и произтичащият от това местен поминък.

За бъдещето на Поморийското езеро в „Дарик за природата” разговаряме с Димитър Попов от „Зелени Балкани” и Радостина Ценова от Българска фондация Биоразнообразие.