Седем загинаха, а десетки бяха ранени при взрив на влакови цистерни на гара Хитрино

Седем души загинаха и 29 са ранени в шуменското село Хитрино при взрив на влакови цистерни превозващи пропилен. 

Общо 29 пациенти са приети в МБАЛ-Шумен. От тях четирима са транспортирани в Клиниката по изгаряния на ВМА-Варна. Четиримата са с опасност за живота. Пред Дарик директорът на лечебното заведение доц. Ивайло Въжаров посочи, че в момента още един тежко пострадал пациент се транспортира от шуменската болница към морската ни столица. (аудио - Ивайло Въжаров)

Други двама от пациентите са транспортирани към болница „Св. Марина“ със съчетани травми, черепно-мозъчна травма и гръдна травма, състоянието и на двамата е тежко.

Един от пострадалите е починал при приемане в Шуменската болница, други трима са оставени в болницата в Шумен, защото са в критично състояние. Те са на изкуствена вентилация и не могат да бъдат транспортирани към момента.

Създадена е организация за доставяне на кръв и кръвни продукти към МБАЛ-Шумен от цялата страна. При нужда, има създадена организация и за транспортиране на пациенти с въздушен транспорт, но такава необходимост към момента няма. Здравният министър в оставка Петър Москов обяви, че към момента 35 души са се явили в шуменската болница да дарят кръв за пострадалите.

Общинските болници в София също организираха акция по кръводаряване за пострадалите при инцидента и обявиха готовност да изпратят линейки и реанимационни екипи. Инициативата на софийските общински болници се осъществява в Националния център по трансфузионна хематология.

Взривът е избухнал при навлизане на влаковата композиция в селото. От последвалата ударна вълна напълно е разрушена сградата на местната ЖП-гара, силно пострадали са жилищни сгради и автомобили.

В дерайлиралия на гара Хитрино влак са превозвани 20 вагона с пропилен. Имало е и няколко цистерни с пропан-бутан и няколко празни вагона. Това съобщиха за Дарик от частния превозвач БулМаркет.

В композицията е имало и двама машинисти, които не са сред пострадалите. Влакът се е движел по маршрут от Бургас за Русе.

Не знаем какво се е случило към момента. Тепърва ще се изяснява, казва заместник-управителят "БулМаркет" Димитър Баев. "Стоката не е наша, само я превозваме", казва Баев, който е на мястото на инцидента.

Железопътният превозвач БулМаркет Рейл Карго отговаря на всички изисквания и има всички необходими лицензи и сертификати. Само преди 2 седмици компанията е била обект на редовна проверка от Изпълнителна агенция "Железопътна администрация" и всичко е било напълно изрядно.

БулМаркет Рейл Карго е вторият частен железопътен превозвач у нас. Регистриран е още през 2005 година и 4-ят най-голям превозвач по обем превози.

Министерството на транспорта сформира кризисен щаб, който да разследва инцидента.

Причина за катастрофата е прекалено високата скорост на влаковата композиция, допусна пред Дарик кметът на община Хитрино Нуридин Исмаил. Изпълнителният директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура” Минчо Ламбрев обаче заяви, че влакът не е излязъл от релсите. Инцидентът с композицията е станал на самата жп гара, където е разместена една от стрелките. Според него при влизането на влака в гарата се е образувала искра, която е разместила съединителна стрелка. Все още се установява с каква скорост се е движила машината.

Населението на Хитрина бе евакуирано заради изтичането на съдържанието на цистерните.

Пред Дарик комисар Никола Николов, директор на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението” заяви, че в момента специални екипи разчистват останките. Има обаче опасност за служителите на дирекцията, които работят на място. Ето какво каза още комисар Николов пред Виктория Ниновска (аудио - Комисар Николов):

Първите четири пожарни екипа са пристигнали на местопроизшествието около 6.00 часа – само 15 минути след подаването на съобщението за взрива, съобщават от МВР. Заедно с тях пристигат и първите полицейски екипи, които незабавно предприемат действия за изолиране на района. Непосредствено след това започва и извеждането на хората от населеното място. От срутилите се къщи са извадени 12 души.

Следователи от НСлС, експерт-криминалисти, съдебни медици, прокурори, и следователи от Окръжна прокуратура – Бургас провеждат процесуално-следствени действия. Заместник-окръжен прокурор провежда разпити пред съдия. До момента са разпитани машинистите на влаковата композиция и управителя на фирмата, осъществила железопътния транспорт.

Следователите са на местопроизшествието и от локомотива са иззети измервателните устройства и тахо шайбата.

Продължават действията по оглед на местопроизшествието, включително и с помощта на дрон. В разследването участват прокурори и следователи от ОП-Бургас, като до този час е иззета документация, свързана с процеса по композирането на влака.

Разпитват се служителите, които са композирали влаковия състав.