40 до 40 - интервю с Искрен Кръстев

Кампанията за талантливи, иновативни и успешни българи до 40-годишна възраст вече приключи. Новите 40 до 40 вече са факт, а от днес започваме да ви ги представяме. 

Днес в "Кой говори?" гостува Искрен Кръстев - инициатор и председател на Глобалния Предприемачески Мониторинг България (GEM). GEM е най-голямото и авторитетно проучване на предприемачеството на ниво индивид в света. 

Преди завръщането си в България преди близо 2 години, той управлява бизнеси, програми и проекти, състоящи се от многофункционални екипи и бюджети до 50 милиона паунда в публичния и частния сектор в ЕС, включително Финансовия регулатор на Обединеното Кралство. Той е и ментор в Start it Smart – предприемачески клуб, с мисия да вдъхновява и подпомага младите хора да започнат и развият собствен бизнес, чрез добри примери.  Искрен е сред първите завършили „Създаване на икономически растеж чрез предприемачески екосистеми“ в Бабсън Колидж, Бостън. Подпомага проекти на асоциация ABLE, Junior Achievement, Power of Youth, „Заедно в час”, Eleven Accelerator Venture Fund, Launchub, European Investment Fund и др. През май тази година той беше сред представителите на гражданска инициатива „Правосъдие за всеки”. От друга страна активно участва и в инициативата за електронно гласуване „Гласувай без граници”, която всъщност успя да постигне целта си за референдум по този въпрос на 25 октомври 2015.

Водещ: В националния ефир на Дарик радио се опитваме да продадем надежда, като от днес ви представяме новите 40. Това е нашият Проект „40 до 40“, за 40 млади и успели хора, които са тук в страната и се опитват да променят не само собствения си живот, но и нашия. Да го правят по-лесен, по-приятен и да променят средата около себе си. Дарик радио отново намери 40 такива млади лидери и днес ще ви представям един от тях – Искрен Кръстев.

Здравей и добре дошъл!

Искрен Кръстев: Здравейте!

Предприемач и инвеститор, с фокус върху устойчиви бизнес модели и образователна трансформация чрез иновации. Звучи много сложно, простото обяснение на това, какво работиш?

Искрен: Председател съм на глобалния предприемачески мониторинг, което всъщност е една международна инициатива. Съществуваща в над 86 държави, с цел да измери нивата на предприемачество в дадена нация. Тоест хората искат ли да създават нещо, ако не искат – какво ги спира и ако искат, какво им помага? Във връзка с образователния елемент, той е изключително важен за нашата държава от същата тази гледна точка, защото образованите хора са хората, които създават.

Образованието е в основата на всичко, но разкажи ми своята лична история?

Искрен: Преди две години се върнах в България, живеех в Ирландия със семейството ми и четирите ми деца. Бях старши мениджър към финансовия регулатор на Англия няколко години, като имах щастието да им го разпадна и да създам работещ регулатор. След това прецених, че е добре да живеем в България поради няколко причини. Докато бяхме в Ирландия създадох българско училище в Корк – първото българско училище там. Създадохме и българската църква, за да могат българите да съществуват по-сплотени, да създават заедно. Това което научих е, че промяната не е в – сателитите, хората живеещи извън границата на България. Промяната би следвало да тръгне от хората, които сме ядрото, хората в България. Затова аз и семейството ми насочихме усилията си да си дойдем в България и да бъдем  полезни тук с всичко, което можем. За да бъдем адекватни обаче, искахме да замерим екосистемата около нас, всичко което съществува. Така се роди GEM – Глобалният предприемачески мониторинг, защото той следва всички функции на обществената ни реалност и всичко, което води до икономически растеж.

Беше ли трудно в чисто човешки, битов, емоционален план когато се върна в страната и трябва да започнеш? Какво завари?

Искрен: Това, което аз харесах в България, след 12 години навън, е че България се е променила изключително много и то към по-добро. Аз заварих хора, които искат да създават, които са непримирими, смели, дейни. Това се случи в лицето на една млада, предприемаческа организация, която се казва Start It Smart. Имах щастието да се запозная с всички членове на организацията, бях много топло приет там и станах ментор на множество екипи, които минават през Start It Smart, за да станат предприемачи.  А предприемачът е нещото, което България трябва да отглежда. Това са хората, които виждат проблем и казват „Това е страхотно! Нещо, което мога да разреша.“, а не мрънкащите хора, които са вечно недоволни, че нещо не работи. Предприемача е човекът, намиращ решение на всеки проблем и разбира се, печели от това.

Има две Българии, съгласен ли си с това? От една страна са младите хора, които правят нещо, а от друга са омърлушени, съсипани от живота и от системата хора.

Искрен: Така представено звучи интересно, въпреки че аз имам друго виждане. За мен България не е една, две или пет. България отдавна не е на три морета, а е на няколко континента и няколко океана. Не разглеждам хората като успели и не успели, а като щастливи и не щастливи. За мен това са двете категории. И човек, ако не е щастлив с това, което върши, да спре да го върши и да намери елемента си, да преследва това, което най-много обича. Защото само там е щастието. Преследвайки нашата собствена визия за един по-добър свят, ако успеем да увлечем повече хора и да я преследваме заедно, определено ще стигнем до по-добрия свят.

Не мислиш ли обаче, че в България моделът за успех, за щастие някак е сбъркан?

Искрен: Абсолютно съгласен съм с това твърдение, защото в България това, което аз заварих преди две години, са липсващите добри примери. Всички тези неща, с които аз се запознах през последните две години и те са негативни за обществото, разбира се -  не са ми приятни. Но около мен се раждат всички тези хора, които са добрите примери и затова съм толкова щастлив днес да бъда ваш гост. Защото „40 до 40“ – това са хората, които са истинските вдъхновители на нашата нация.

Две много важни инициативи  „Правосъдие за всеки“ – една инициатива, която докара тук румънката Моника Маковей, която е символ на правосъдната реформа в България и „Гласувай без граници“ – свързана с референдума и електронното гласуване. Защо с тези социални, граждански казуси се захвана един предприемач?

Искрен: Ще започна с „Правосъдие за всеки“. Искам само да добавя, че поканата до г-жа Маковей беше обща и беше инициирана от Софийски дискусионен форум. Националната гражданска инициатива „Правосъдие за всеки“ се формира, като такава, на 6-ти септември тази година. Малко по-рано беше поканата с г-жа Маковей и целта на цялото посещение беше да покажем, че и ние имаме добрите примери. Не просто да покажем, че до нас има добри примери, но че и ние имаме свежите, смелите юридически попълнения, които могат да го създадат. Тази инициатива се ражда буквално, като истински голяма нужда, защото в България всички сме свидетели на множество нередности, които независимо какво е законодателството, продължават.

Липсата на чувство за справедливост е ужасно.

Искрен: Липсата на чувство за отговорност, бих казал. Защото множество хора не искат да поемат отговорността, която им е отредена или се страхуват. Всъщност това е деформацията на обществото ни – липсата на смелост. Вчера обсъждах с Ваш колега, който има медия това, че аз искам да виждам в медиите далеч повече позитивни послания и той ми каза, че всеки един от нас е медия. Аз искам това послание да се чуе от всеки. Зависи от нас каква е промяната. Ние сме хората, които я движат и „Правосъдие за всеки“ е инициатива, в която хората преследват морал и много ясна визия какво трябва да се промени, за да няма предпоставки за извършване на каквито и да е престъпления, корупция и т.н. Това натурално води до „Гласувай без граници“, тъй като този инициативен комитет, председателстван от Мануела Малеева, е единственият комитет, който беше сред българските граждани. Ние общувахме лице в лице с всеки, подписал се в нашата подписка. Ние сме комитетът, който си извади разрешително за всяко едно място, на което трябваше да събираме подписи и събрахме изключителна подкрепа. Нямаше значение, дали хората искат да подкрепят или не електронното гласуване. Те спираха, за да разберат какво е референдума. А той е единствената форма, в която гражданите ни в момента могат да се включат в обществения живот.

Разбраха ли според теб хората колко важен е референдума? Много време ние се страхувахме от него, политиците се страхуват от него?

Искрен: Аз смятам, че политиците се страхуват от референдума, защото той овластява гражданите и това е съвършено логично. Но всеки, който е против електронното гласуване има един аргумент, който веднага инициатива „Правосъдие за всеки“ му го разрешава. Аргументът е следния: ами, ако го фалшифицират и него? Хора, в една правова държава, в която има ДАНС, 14 антикорупционни органа и прокуратура...

Които не работят...

Искрен: Ако работеха, подобни неща не можеха да се случват. Тоест, нека да не подхождаме с презумцията, че нещо даващо власт на народа е лошо просто, защото някой може да опита да го експлоатира. Нека бъдем хората, които не позволяват подобно нещо. И защо един предприемач решава да се занимава с всички тези неща? Защото предприемачите не са хора, които само си гледат бизнеса. Те са хората, които създават предпоставките за по-добър живот, намирайки решения на проблемите. А когато имаме нефункционираща правосъдна система, това веднага въздейства върху бизнеса. Много голяма част от хората, които развиват не само малки и средни предприятия, имат нужда от една стабилна и сигурна държава, в която да се развиват. Това можем да го постигнем заедно, когато имаме правосъдие за всеки по равно. Не за политиците едно, а за гражданите друго – очаквам да е еднаква за всички.

Всички вие 40 лидери ще отговаряте на 5 наши стандартни въпроса. Първият от тях е: най-ценният урок от твоите родители или от твоите деца, ти имаш четири?

Искрен: Мога да отговоря и на двата. Това, което научих от родителите ми е, че винаги трябва да бъда себе си и да бъда смел. От децата си, това което научих е, че няма смисъл човек да се отказва. Човек трябва винаги да преследва целта си. Колкото и да се препокрива едно с другото, едно е нещото, което учиш докато растеш от  мама и тати. Другото е нещото, което ти напомнят твоите деца. И това е изключително ценно за един родител, тъй като не губиш баланса.

Ако имаше филм за теб, как щеше да се казва той?

Искрен: Визионерът, защото много от приятелите ми това откриват в мен. И аз точно така се чувствам – като човек, който има визия за това, как нещата могат да бъдат далеч по-подходящи и хубави за всеки от нас.

Искам да променя...как би завършил изречението?

Искрен: Бих искал да променя само нагласите в обществото. Да бъдат позитивни.

Като малък исках да стана...?

Искрен: Като малък исках да стана голям.

Какво ти казват съпругата ти и децата, понякога не съжаляват ли, че се прибрахте в България?

Искрен: Не, никога не сме си задавали въпроса по такъв начин, дали съжаляваме. Задаваме си въпроса доколко сме щастливи от този ни избор. В крайна сметка, там е и ключа към успеха – всеки да бъде щастлив. А човек е истински щастлив, когато е полезен. Това което смятам, че успяхме да направим, връщайки се в България, е чрез всичко което мога и съм научил, да бъда полезен за повече хора.

Щом това те прави щастлив, значи отговорът е, че сте щастливи тук, в България?

Искрен: Бих казал, че съм много щастлив в България.

 

Искрен, благодаря ти за този разговор.