Източник: bulgariainside.com
Разград
Разград
Разград е градът, в който растат и се развиват два съвременни български феномена – малката певица Крисия Тодорова и футболният отбор „Лудогорец“.
10-годишното момиченце заедно с пианистите Хасан и Ибрахим Игнатови от съседен Шумен извоюваха най-доброто постижение за България в музикалния конкурс „Евровизия“ – второ място в детското издание на надпреварата през 2014 г.
„Лудогорец“ пък от непретенциозен отбор в аматьорските групи за няколко години се превърна в тима, спечелил първите точки за България в Шампионска лига.
Разград се намира в Дунавската равнина и известен като столицата на Лудогорието. Според данните на последното преброяване на НСИ през 2011 г. в Разград живеят 33 880 човека. Населението е смесено, в областта българската и турската общност са представени почти равномерно, ромите са 5%.
Най-старото известно име на селище в района на днешен Разград е Абритус – древноримски град, останал в историята с факта, че край крепостта му се е случило сражение, в което е загинал император Траян Деций – първият римски император, загинал в бой. Това става през 251 г. в сражение с готите. Градът е разрушен през 6 век. През Средновековието селището върху руините му е известно като Хръзград, а като част от Османската империя вече се нарича Хезарград.
Сред забележителностите на града са: историко-архитектурният резерват „Абритус“; джамията „Ибрахим паша“, която е трета по големина на Балканите, изградена е през 1616 г., обявена е за паметник на културата, включена е в каталога на ЮНЕСКО; Часовниковата кула, построена в сегашния си вид през 1864 г., а в първоначалния – в началото на ХVII в., второто изграждане се наложило, тъй като оригиналът започнал да се накланя; Момина чешма – чугунена скулптура – символ на Разград, изградена в края на ХIХ в.; паметник на Иван Ведър – първият български масон, който е родом от Разград.
В Разград всяко лято от повече от 19 години насам се провежда Панаир на киселото мляко и Фестивал на народните традиции и занаяти, традиционен е и фестивалът „Белите нощи на Разград“, който се провежда около Еньовден, през 2015 г. бе проведено и първото издание на античен фестивал „Абритус“.