Ясно е кога спускат на вода тръстиковата лодка, която се строи край Варна

Тръстиковата лодка, която се строи край Варна, ще бъде спусната на вода 1 август. Това разкри пред Дарик единственият българин в екипажа на международната морската експедиция Абора IV - Теодор Роков от Варненския археологически музей.

14-метровата сламена лодка се строи от началото на юни на брега на Белославското езеро, до фабриката за стъкло на „Инхом”. Основни конструктори на плавателния съд са двама боливийски индианци от племето Аймара, което обитава езерото Титикака. От тази част на света бе доставена и тръстиката, от която се изработва лодката.Тя е абсолютна реплика на папирусовата лодка на Тур Хейердал. 

Репликата на древния плавателен съд ще бъде спусната на вода  на 1 август в 14.30 часа. Преди да поеме на плаване обаче трябва да бъде тествана и подготвена за експедицията.

Плаването се очаква да продължи около 3 месеца. По време на пътуването от Варна през Истанбул, Чанак кале (Троя) и  Егейските острови до остров Крит експедицията с тръстиковата лодка ще измине около 3000 км.

Засега единственият проблем в подготовката на експерименталното плаване е свързан с преминаването на Босфора. Изискването на турските морски власти е тръстиковата лодка да бъде провлачена през протока от пилотски катер, като 10 дни по-рано се заяви ден и час. Това е много трудно да се прогнозира за тръстиков съд, плаващ на платна, посочи Теодор Роков. Той разкри, че за разрешаване на проблема съдействие е обещал генералният консул на Турция у нас Нурай Иньонтепе, който посети строежа на лодката миналата седмица. 

Основната цел на експедицията Абора IV е да бъде проследен морския маршрут, по който са били осъществявани търговските контакти между древните цивилизации от бреговете на Черно море и Източното Средиземноморие през праисторическата епоха. Организатор на международната експедиция е германецът д-р Доминик Гьорлитц, а партньор в реализацията на проекта е Варненският археологически музей.