
В момента почти няма място в лечебните заведения, в което кардиологично болните да бъдат наблюдавани, лекувани и да им се оказва адекватна медицинска помощ. Единствените, които успяват да обхващат тези болни, са лекарите в извънболничната помощ. Затова проблемът е наболял, тъй като освен от коронавирус, хората продължават да боледуват от редица други заболявания.
Това заяви пред Дарик д-р Мирослав Ангелов, кардиолог от университетската болница „Света Анна”, който понастоящем е един от лекарите на първа линия в борба с коронавируса, след като Клиниката по кардиология е преобразувана в ковид отделение.
Работата в отделението към момента е изключително интензивна, а това, което лекарите в „Св. Анна” констатират, е тенденция към подмладяване на хората с коронавирус, които постъпват в болницата.
„От известно време нашата клиника като част от Клиниката по вътрешни болести е преобразувана в ковид отделение, в което работата към момента е изключително интензивна. Определено се наблюдава увеличение на случаите. Голяма част от болницата е преобразувана в отделения за коронавирус, в които се лекуват много хора в момента. Наблюдава се една тенденция на подмладяване при пика на тази вълна. Доста често забелязваме млади хора, предимно между 30 и 50 години, дори наскоро с колеги направихме един разбор на тези хора, оказа се, че във тази възрастова група имаме в болницата около 30 души,” обясни д-р Ангелов.
„Много наболял е проблемът с кардиологично болните. Хората продължават да боледуват от редица други заболявания, освен коронавируса. Много е трудно, защото в момента почти няма място, където тези болни да бъдат наблюдавани, лекувани и да им се оказва адекватна медицинска помощ. Може би единствените колеги, които успяват да обхващат такъв тип болни, са колегите от извънболничната помощ, за което трябва да им се благодари. Вярвам, че нещата, които наблюдаваме, не се случват само при нас, а са идентични в голяма част от болниците в страната,” допълни медикът на първа линия.
Чуйте интервюто в аудиофайла: