"В настоящата ситуация на пандемия и извънредно положение, липсата на възможност за контрол на важни рискови фактори като ограничената физическа активност, психологичният стрес и режим на хранене, водят до по-голяма опасност от инфаркти, дори при хора в активна възраст".
Уникална операция на биещо сърце в МБАЛ "Сърце и Мозък"
Това коментира в ефира на Дарик д-р Владимир Корновски, който оглавява отделението по "Кардиохирургия" в МБАЛ "Сърце и Мозък" - Бургас.
По думите му, Световната здравна организация отчита подмладяване на сърдечните заболявания, особено на хипертоничната болест. Регистриран е и ръст на смъртните случаи след инфаркт на миокарда в млада и активна възраст.
Доц. д-р Димитров: Коронавирус при хипертония може да е фатална комбинация
"В МБАЛ "Сърце и Мозък", както и в другите структури на Български кардиологичен институт, сме изготвили алгоритъм за проследяване на пациентите с хронични заболявания като хипертония. Периодично поддържаме връзка с тях, за да се проследи лечението и при нужда - да се коригира.
Естествено, има пациенти, които няма как да се проследяват по телефона – симптомите са упорити, не се повлияват от медикаменти и те имат нужда от болнична помощ. Ние сме готови да ги приемем. Създали сме всички условия за безопасна и стерилна среда и можем да се погрижим за тях, без да ги излагаме на риск", каза още д-р Корновски.
Специалистът коментира и една тенденция от началото на епидемията - спад на спешните случаи.
"Всяка болница има процент на спешност, който е постоянно число. При нас отчитаме, че са намалели пациентите с инфаркт и с дисекация. Много се надявам причината да е добрият резултат от терапията, а не страх да се потърси лекар в ситуация на коронавирус и това да ги кара да търпят симптомите и да изкарат инфаркт на крак", каза още д-р Корновски и допълни, че вече има такива случаи от близките дни.
Цялото интервю с началникът на отделението по "Кардиохирургия" на МБАЛ "Сърце и Мозък" - Бургас, д-р Владимир Корновски, чуйте в звуковия файл: