Д-р Петър Марков: След месец може да има десетократен ръст на смъртните случаи

В България по-рано трябваше да се въведат ограничения за дейности, които не са ключови за обществото като нощни заведения, спортни събития и други прояви с много хора. Това мнение изрази в предаването на Дарик "Реактивно" eпидемиологът и преподавател в Лондонско училище по тропическа медицина д-р Петър Марков.

Когато не се спазват достъпните мерки, каквото е носенето на маски, се налага да се въвеждат мерки, които нарушават ритъма на обществото, добави той.

Когато една инфекция е нова, дори няколко случая се считат за епидемия, каза още епидемиологът и добави, че в България е имало първа вълна, както и втора през лятото, а сега се наблюдава трета вълна.

Между 150 и 200 смъртни случая на ден могат да се очакват след месец, предвид десетократното увеличение на броя на заразените, смята д-р Марков.

"При този вирус има дълъг период между момента на заразяване и времето, в което се развиват тежките симптоми - от три до четири седмици. И ако погледнем графиката на нарастването на броя на потвърдените заразени и я сравним с тази отпреди месец - виждаме десетократно увеличение сега. Това може да означава, че след около месец сегашният брой смъртни случаи на ден, средно около 10-15, може да се умножи по десет", обясни епидемиологът.

Сред факторите за отчетената смъртност са средната възраст на заразените и пълнотата, в която се откриват инфектирани хора. Затова по-широкото тестване е важно, посочи той.

Важно е отговорните институции да контролират спазването на мерките и да провеждат ясна разяснителна кампания.

Ако мерките не се спазват, няма никакъв смисъл от тях, подчерта д-р Петър Марков. И допълни, че в България носенето на маски е голям проблем, защото много хора не ги носят правилно или не ги слагат изобщо.

Може да се каже донякъде, че вирусът е извън контрол, но връщането на вируса под контрол зависи от всички - това е социална, общностна задача, която не може да бъде изпълнена, когато само част от хората участват, подчерта Петър Марков.

Стадният имунитет е постижим, но чрез ваксиниране - абсурдно е да го достигнем като чакаме всички хора да се заразят от заболяване, което е смъртоносно, каза още на въпрос епидемиологът.

Няколко проекта за разработване ваксина са в най-напреднал стадий, като единият от тях е на Оксфордския университет, каза още д-р Петър Марков. По думите му, докладът за резултатите от третата фаза на изпитвания на Оксфордската ваксина се очаква преди края на годината. Ваксина, която може да се използва пък се очаква следващото лято, най-късно есента.

Чуйте разговора с д-р Петър Марков в предаването на Дарик "Реактивно".