Доц. Велчев: Притеснителна е разликата в смъртността от инфаркт в отделните области

Притеснителна е разликата в смъртността от инфаркт в отделните области в страната, ако лекарите са очаквали тя да варира в проценти, се оказва, че тя варира в пъти. Не може в една държава, която претендира да има равен достъп до медицинска помощ, да има такава вариация на основен показател, каквато е смъртността от инфаркт.

Това обяви пред Дарик един от най-добрите кардиолози в България доц. Васил Велчев, който завежда сектор Електрокардиостимулация в университетската болница „Св. Анна”.

Той даде пример, че имаме висока смъртност във Видин и ниска в Силистра, което няма никакво обяснение. Средният процент на случаите на фатален край при инфаркт в България е 7,7, но у нас има области, в които той достига 14 на сто, което според доц. Велчев е недопустимо.

"Очаквахме да има някаква зависимост. За съжаление обаче данните са дадени по области. В област Бургас се включват града Бургас, но и Ахтопол, където няма нищо. По този начин не можем да направим детайлна разбивка. Притеснителното обаче е, че смъртността варива в пъти. Очаквахме разлика, но очаквахме тя да е в проценти. В този смисъл София е с много добри показатели, което е очаквано, но нямаме обяснение защо в Бургаска област показателите са два пъти по-лоши от в столицата," обясни кардиологът.

"Търсихме връзка с отчетените интервенции в дадена област. Търсихме връзка с това, което НСИ изнася като демографски данни за средната възраст на населението. Не намерихме никакви връзки. За момента това, което знаем, е че ни трябва достоверна информация, за да може да се управлява този процес. Но със сигурност това е и аномалия. Не може в една малка и сравнително хомогенна страна, каквато е България, която и претендира да има равен достъп до медицинска помощ, да има такава вариация на основен показател, какъвто е смъртността," категоричен е доц. Васил Велчев.

Чуйте: