Е. Дърев: Поправки на пожар няма да решат проблема със санкциите по европроекти

Не е ясен реалният размер на щетите от отменената Методика за определяне на санкциите по проекти от Програмата за развитие на селските райони – субсидията по земеделската мярка в програмата е много по-голяма от тази, в която влизат къщите за гости, и ако там има наложени сериозни санкции, щетата може да е в пъти по-голяма. Това коментира в интервю за Дарик Емил Дърев, член на УС на Българската асоциация на консултантите по европейски програми /БАКЕП/.

През 2017 г. от асоциацията изпращат сигнал до земеделския министър, че одобрената от директора на фонд „Земеделие“ методика е незаконосъобразна, но вече в качеството си на министър Румен Порожанов отговаря, че не вижда проблем с този документ.

Само преди дни обаче петчленен състав на Върховния административен съд окончателно обяви тази методика за нищожна – решение, с което на практика санкции за милиони за нарушения с къщите за гости и други нередности по програмата, трябав да бъдат покрити от данъкоплатците.

„Иронията е, че министър Порожанов в качеството си на директор на ДФЗ приема тази методика и след това в качеството си на министър на земеделието отговаря на сигнала ни, че всичко е наред – едва ли не да си гледаме работата. А беше много по-просто да каже, че сме прави и той като министър можеше да съгласува неговата си методика, да я публикува в „Държавен вестник“. И щеше да се приключи, като последните две години всички санкции, които са наложени на база на тази Методика нямаше да има проблем с тях“, коментира Емил Дърев, който добави, че действията на Румен Порожанов са необясними.

Той посочи, че съдът е този, който ще отсъди по настояванията на ДФЗ за наложените санкции, а хората ще могат да си търсят правата по административен ред в съда. Дърев прогнозира обаче на база на опита дотук, че в много малко случаи държавата ще може да претендира за финансови санкции от страна на бенефициентите. Което означава, че те ще останат за сметка на държавния бюджет и на всички данъкоплатци в ЕС.

Запитан за щетата от отменената методика Емил Дърев обясни, че напоследък се говори основно за къщите за гости. Тази методика обаче се отнася за всички мерки по ПРСР, защото ако за Мярка 311 и 312, където са къщите за гости, субсидията е 200 000 евро, по земеделската мярка 121 субсидията е 1 млн. евро. „Т.е. ако в останалите мерки има някакви установени санкции, които не могат да се съберат заради това, че администрацията не си е свършила работата, там щетата може да е в пъти по-голяма отколкото за къщите за гости. Там Порожанов говори за едни 10 милиона, но не е повдигал темата колко проверки по другите теми са направени“, допълни Дърев.

Емил Дърев беше категоричен, че опитът на управляващите сега бързо с поправки в Закона за подпомагане на земеделските производители да уредят със задна дата санкциите по програмата, няма да решат проблема.

Миналата седмица земеделската комисия в Народното събрание одобри внесените от депутати от ГЕРБ промени в Закона. Управляващите се опитват с тях да предотвратят своеобразната амнистия, която нарушителите при изпълнение на проектите по Програмата за селските райони на практика получават след отмяната на методиката от съда.

Поправките вече дават право на шефа на ДФЗ да издава актове. В проекта е уточнено, че ще бъде изготвена и методика, по която да се налагат санкциите. За да няма спорове дали това се отнася само за случаи занапред, вносителите посочват, че разпоредбите важат и за наложени финансови санкции и преди влизането на закона в сила.

Цялото интервю на Йовка Йовчева с Емил Дърев от Асоциацията на консултантите по европейски програми слушайте в Денят на Дарик след 18 часа.