Икономист: Европа ще пострада най-тежко, нужни са мерки срещу фалити у нас

Европа ще пострада най-тежко от тази глобална пандемия, коментира в ефира на Дарик икономистът Георги Вулджев от Експертния клуб за икономика и политика /Екип/. В предаването „Реактивно“ той подчерта, че в момента бизнесът от всички посоки в България ще започне да отправя искания към властта.

По думите на Георги Вулджев в момента трябва да се подходи много внимателно, защото сега абсолютно всички ще започнат да искат пари от правителството. "Всички бизнеси, без значение колко сериозно са пострадали, ще започнат да искат някакво финансиране от държавата", посочи той. 

Според икономиста е важно, когато се предприемат мерки за олекотяване на финансовото състояние на бизнеса, те да са сравнително неутрални. "Т.е. да се избягват мерки, с които лесно може да се злоупотреби – например отпускането на държавно гарантирани заеми, чрез например Българска банка за развитие", обясни той.

„Данъчна ваканция“ би спасила малкия бизнес от фалити

За да се избегнат такива злоупотреби според Георги Вулджев е по-добре да се предприемат някои по-пазарно неутрални мерки. Като например да се обяви една масова „данъчна ваканция“, която вече е факт в Гърция. Да се замразят задълженията, да се отложи плащането им за догодина или да се опростят в зависимост от щетите.

Това ще е добра мярка за малкия бизнес в България, който много по-лесно фалира, за разлика от големите компании, смята Георги Вулджев. 

Той смята, че за да се подпомогне дългосрочно малкия бизнес може да се вдигне прагът на регистрация по ДДС. "Той и в момента е много нисък и доста задушаващ за тези фирми и това доста би олекотило финансовото състояние на бизнеса, за да оцелеят тези фирми", обясни Георги Вулджев. 

Мерките в подкрепа на бизнеса ще увеличат дефицита

По думите му големият проблем е, че всички тези мерки ще доведат до набъбване на дефицита. Защото в тази ситуация ние почти нямаме фискален буфер.

„Ако през последните няколко години тези излишъци, които се натрупваха в края на всяка година и се харчеха непрозрачно, ако половината от тях се спестяваха, сега щяхме да имаме няколко милиарда лева, които можем да използваме за тези мерки, с които да стимулираме икономиката и да предпазим бизнеса от масови фалити", коментира още той. 

"Сега обаче това не можем да си го позволим без да вземем заем, т.е. ще се вдигне дълга и ще се обремени българският данъкоплатец в перспектива. Това е голям проблем, защото за пореден път виждаме как политиците въобще не мислят в перспектива и сега ще сърбаме попарата за това, че нямаме заделени пари за „черни дни", допълни Георги Вулджев.

Слушайте част от коментара му, както и цялото интервю с Георги Вулджев в предаването на Дарик „Реактивно“.