Отново проблеми в БНР: Радио Пловдив иска адекватно финансиране

Колегите от пловдивския екип на държавното национално радио се обявиха за справедливо разпределение на финансите в системата на БНР.

В отворено писмо те обявиха цитирам: "Настояваме за справедливо и адекватно разпределение на бюджета между националните и регионални програми, за повишаване на бюджета на Радио Пловдив и финансово обезпечаване на неговия екип."

По думите на гл. редактор Марин Данев хората от екипа на Радио Пловдив получават възнаграждения близки до минималната работна заплата. В декларация до ръководството на БНР, те настояват за основно заплащане, равняващо се на поне две минимални заплати или около 1200 лв.

Пловдивският екип на Българското национално Дарик радио изразява подкрепата си към колегите от държавното радио и исканията им за адекватно заплащане на журналистическия труд.

Като отговорна информационна медия, която няма държавна субсидия и сама формира приходите за заплати на работещите и отговоря за разходването на бюджета в единственото частно национално радио в България, сме длъжни да подкрепим обаче и всички съвестни данъкоплатци в България.

Годишният бюджет на Българското национално Радио възлиза на близо 50 млн. лв. ( за 2020 е 47 млн.), което е близо 10 пъти повече от бюджета, с който се развива  Българското национално Дарик радио вече 27 години.

Ние сме тези, които единствено имаме право да кажем, че същият обем работа, без да са ощетени слушателите, може да се върши и за доста по-малко средства, ако се оптимизира програмата на държавната медия. За съжаление - да, и екипите са по-малки...

"Парите, които получават колегите ми от Радио Пловдив са много малко, в сравнение с работата, която изпълняват", обяви Данев, но уточни, че нямат намерение да съкращават програмата си.

Журналистите от радио Пловдив ще настояват за ясни критерии как се определя бюджетът  на БНР.

Декларация с исканията си колегите от държавното радио изпращат до директорите на Радио Пловдив и на БНР, до УС на БНР, до кандидатите за директори на БНР и СЕМ.

В нея се изразява категорично несъгласие с финансовата политика на регионалната радиостанция в Пловдив и на БНР по отношение на основните заплати.

В Пловдив, освен Радио Пловдив на БНР, информационни радиостанции сме ние от Дарик радио Пловдив (като част от Българското национално Дарик радио) и пловдивската редакция на радио Фокус. И двете медии подкрепяме колегите си от радио Пловдив в исканията им за адекватно заплащане на журналистическия труд.

Но е и адекватно да си зададем въпроса - не е ли раздут програмният формат на регионалните станции в БНР и трябва ли данъкоплатците да плащат за една и съща програма няколко пъти?  Кому е нужно едни и същи теми да се разработват в 2 ефира на едно радио?

От 19 декември колегите не качват и новини в сайта на медията, като по този начин изразяват протеста си срещу несправедливото заплащане. 

Уважаеми колеги, поддържането на информационните сайтове от основните медиите - е имидж! И е немислимо без тях в днешния дигитален свят.

Друг е въпросът, че се задава криза, която няма да е само в националните медии... И, според НСИ, по ръст на работна заплата, Пловдив се нарежда много назад в класациите на национално ниво, а работодателите от София гледат и това!