Пътешествие в Природонаучния музей в Пловдив

Критично застрашената за България червеноврата стрелушка, редките видове трипръст кълвач, скалолазка и сив жерав, както и изчезналите вече от страната ни тюлен монах, дропла и брадат лешояд, са само малка част от биологичното богатство, което може да се види в Природонаучния музей в Пловдив.

В експозициите си музеят пресъздава естествените местообитания на бозайници, влечуги, птици и безгръбначни, които са под заплаха.

Наред с някои типични за нашата страна видове, като благороден елен, дива коза, муфлон, лисица и вълк, могат да се видят и редките за фауната на България евроазиатски рис и булдогов прилеп.

Живите експозиции на музея предлагат вълнуващо пътешествие в различни светове. В екзотичния терариум пълзят змии, крокодили и паяци, а в най- богатия аквариум в страната, с над 300 морски и сладководни обитатели от цял свят, плуват акули и най-отровните риби на планетата. В тропическата зала летят разноцветни пеперуди. Ако попаднете там в точния момент може да станете свидетел на това как пеперудата излиза от какавидата.

Какво още има в Природонаучния музей в Пловдив и каква е неговата роля в мисията да опазим богатството на екологичната мрежа Натура 2000 – ви разказва в „Дарик за природата” заедно с директора на музея д-р Огнян Тодоров.