Пламен Димитров в "Седмицата"

Лидерът на КНСБ е гост на слушателите на Дарик.

Очакванията са, че нови 25 млн души ще се прибавят при безработните и ще се стигне в световен мащаб до над 200 млн. безработни, каза Пламен Димитров.

Повече от половината от работещи са загубили доход, подчерта той.

EС трябва да развива своя социален модел, коронавирусът създава проблеми, но произведеното трябва да се преразпределя по справедливо, посочи той и допълни, че ще трябва да се опрощават дълговете на най-бедните,  и това вече се прави.

 Балансът между двете мерки е важен - трябва да се отпускат кредити, но и трябва да има и грантове, тоест пари които не се връщат, посочи лидерът на КНСБ.

Сметката показва две числа - 3.8 млрд лева са мобилизирани и отиват към бизнеса и към хората. Близо 1.5 млрд са безвъзмездни, посочи той и допълни че над 100 хиляди са със запазени работни места.

Трябват обаче още и се обсъжда нов пакет от мерки по сектори, по които ще се говори с правителството. Например туризмът, транспортът, преработващата промишленост, те трябва да получат нова подкрепа.

Мерките трябва да се съобразят с това кой какво прави и дава, посочи той.

Обезщетението за безработица трябва да бъде удвоено, категоричен бе Пламен Димитров. 

Например тези, които са на минимални заплати, ако се регистрират като безработни получават само 190 лева помощ, и това трябва да се промени защото е несправедливо, подчерта той. Защото това не е 60 процента от заплатата, както е по закон.

Пламен Димитров посочи, че има и други законови недомислици, като например, ако си се осигурявал 20 години за безработица,  но ако останеш без работа дори само за една седмица, след това три години нямаш право да получаваш помощ, независимо, че си се осигурявал години наред.

КНСБ предлага за родителите, които вече са гледали децата си с платена отпуска по време на извънредното положение, да могат до получат още 20 дни платена отпуска, но платена от държавата.

Чуйте всички теми в разговора: