Европа се провали с това да осигури достатъчни количества ваксини срещу коронавируса навреме, заяви в ефира на Дарик проф. Андрей Чорбанов, който ръководи департамент "Имунология" в Института по микробиология на БАН.
Той уточни, че няма как да очакваме в страната ни да има адекватни темпове на имунизация при положение, че има недостиг на ваксини. Отделен е въпросът и за ефективността на препаратите – нещо, за което все още няма научни данни.
В предаването на Дарик "Реактивно" имунологът проф. Чорбанов коментира още, че ако ваксините са ефективни, няма никакъв смисъл имунизираните да продължават да спазват противоепидемични мерки и допълни, че като цяло обществото трябва да се върне към нормалния си начин на живот.
"Европа инвестира огромни средства за някои от ваксините, получи обещание да получи голяма част от тези ваксини. В крайна сметка частните компании, които ги произвеждат не ги доставят, защото се оказа, че Европа е успяла да се споразумение за много ниски страни, а много други държави предложиха много по-високи цени. И съответно тези компании доставят преференциално ваксини на други държави", коментира проф. Чорбанов.
"Нито една от фармацевтичните фирми не е член на Ордена на спасението и няма желание да работи за едни дълбоко хуманитарни мисии. Това са частни компании, за които водещ е финансовия интерес, въпреки възмущението на Европа", допълни той.
Междувременно Израел обяви, че до края март ще ваксинира 100% от своето население и според проф. Чорбанов това ще покаже до каква степен ваксините са ефективни, защото към момента това не е ясно.
"Пресилено ще бъде да се каже, че ваксините са с много тежки странични ефекти спрямо стандартните ваксини. По-скоро основният въпрос е за тяхната ефективност и дали има смисъл да се играе този филм и дали не се разчита по-скоро на един плацебо-ефект спрямо населението", коментира още имунологът.
Именно липсата на данни за ефективността е причината властите да казват, че мерките трябват да се спазват и след имунизация. Нещо, което не би имало никакъв смисъл, ако ваксините са достатъчно добри, каза Чорбанов. "Ако въпреки ваксинацията хората продължават да бъдат ограничавани или да има затворени институции, ако хората трябва да ходят маскирани, с какво ваксинацията ще промени ситуацията, освен с усещането, че може би са предпазени", попита той.
Според него на този етап от развитието на пандемията мерките трябва да бъдат разхлабени.
"Твърдо съм за липсата на мерки, защото продължавам да твърдя, че огромната част от населението се е срещнало с вируса и не би следвало да изпитваме този страх в тази степен. Имаме много спорове задочни със здравните власти доколко едно пътуване в градския транспорт е по-опасно от едно посещение в магазин. Казва се, че училищата са проблем, но и сега същите тези големи групи деца се постоянно навън заедно, когато училищата са затворени", отбеляза още проф. Андрей Чорбанов.
По думите му груповият имунитет започва да работи и тепърва ще се появят по-добри резултати.
Чуйте обобщението на разговора от Вили Янкова, както и целия разговор с проф. Андрей Чорбанов в ефира на Дарик.