Проф. Константинова: По време на инфекция не трябва да се разрушава контролът на диабета

Посланието на Световния ден за борба с диабета, който отбелязваме на 14 ноември, е началото на инсулиновата ера. Почти 100 години изминаха от откриването на инсулина и оттогава са спасени милиони човешки животи. Това е ден за победа на живота над смъртта от диабета, казва пред Дарик проф. Мая Константинова, председател на Българското национално дружество по детска ендокринология.

Тя подчерта, че в България имаме достатъчно възможности за лечение на диабет, но е изключително важно обучението на пациентите за добрия контрол. „Трябва да има и характер, пациентът трябва да бъде с голяма устойчивост, защото това е заболяване, което съпътства всяка секунда от живота,” казва проф. Константинова.

Тя допълни, че в условия на пандемия симптомите, които трябва да насочат диабетиците към лекар, са познатите за коронавирус симптоми.

Това, на което трябва да обръщат внимание хората с диабет, е по време на една такава инфекция, да не се разруши контролът на диабета. Тоест, задължително трябва да се мерят по-често кръвната глюкоза и всички признаци, от които зависи контролът. Така че трябва да внимаваме както за признаците на самия коронавирус, така и за признаците на декомпенсиране на добрия диабетен контрол,” категоричен е ендокринологът.

Чуйте и вижте: