Протести в различни градове в страната блокират основни пътища / обновява се, снимки/

Хиляди на протест в цялата страна. Недоволството е заради непрекъснато растящата цена на живота у нас и ниските доходи. В над 30 града бяха организирани протестни автошествия събрали стотици, на много места и хиляди автомобили, продължили повече от предвидено и небивали по масовост през последните години. Магистрала Тракия бе блокирана близо 2 часа при Сливен и Ямбол. Блокада на магистралата имаше и при Стара Загора. На входа на Бургас магистралата остана блокирана целия следобед. Шуменци блокираха автомагистрала „Хемус“, а ботевградчани Витиня. По-рано днес протестно автошествие на перничани към столицата блокира за кратко движението при пътен възел Даскалово, който с магистралите „Люлин“ и „Струма“ е основна пътна връзка към София, Югозападна България и Кюстендил.

Възстановено е движението по магистралите и основните пътища в страната, след като днес в различни райони имаше затруднения заради протестни действия, съобщиха от Главна дирекция „Национална полиция".
Остават затрудненията за пътуване единствено по главен път Е-79. Протестиращи са блокирали пътя на входа на Благоевград в посока Симитли, където няма възможност за пренасочване по алтернативен маршрут. Блокада има и в района на ГКПП „Кулата“.

Протестиращи от Стара Загора блокираха АМ "Тракия" и пътя за Димитровград. От един час недоволните са на пътния възел край областния град с викове "Оставка", а преди това извиха дълго хоро. Движението от Стара Загора за магистралата е затворен. Има километрична опашки в четирите посоки  от коли и тирове. Не е ясно докога ще продължи блокадата.

След автошествие по улиците и пешеходен поход по улиците на града по рано днес, те затвориха пътя Стара Загора-Казанлък. Протестиращите обявиха гражданско неподчинени е и за близо половин час бе затворен и околовръстния път.

Към автошествието на пловдивчани се включиха и хора от Пазарджик, както и рокерските клубове в града под тепетата и майките на деца с увреждания. С надути клаксони и развявайки трибагреници, колоната от автомобили малко преди обед потегли от бул. „България“ и се насочи към центъра на града, като за минути централните булеварди бяха блокирани и движението беше затруднено. Исканията на протестиращите са  минималната заплата от 2019-та година да стане 750 лв., а минималната пенсия - 350 лв. Стартовата заплата на лекар да е 2000 лв., а за медицинските сестри - 1200 лв.

Повече от двеста автомобили, таксиметрови коли, мотори и над 400 дущи се включиха в протестно автошествие в Търговище. Протестиращите се бяха събрали на паркинг в местността “Борово око” и преди да започнат своето шествие по улиците на града изслушаха химна на България. Пред организаторите заявиха: “Искаме промяна! Правителството трябва да разбере, че народът не може да бъде неговият портфейл. Не можем да търпим постоянното покачване на цените на ток, вода, парно, горива и данъци. До кога ще търпим?!”

20-годишната Катрин, която също се включи в протеста в Търговище, заяви пред присъстващите че иска тук, в България, да ражда и образова децата си, а не да търси препитание в чужбина. И призова всички да отстояваме правата си на български граждани.

 Всички присъстващи потеглиха на автошествие по улиците на Търговище, като пред кръстовищата, свързващи се с бензиностанциите, за кратко задържаха движението на останалите превозни средства.

Над 290 автомобила от Пазарджишко се включиха в националния протест срещу скъпите горива и непосилния стандарт на живот в страната. Участниците се събраха до 10,00 часа на битака в края на града, след което поеха в колона към Пловдив, за да се присъединят към организираното там автошествие. Целта е то да бъде колкото може по-масово и да не се посрещне с пренебрежение, коментираха хора от редиците на недоволните.

 Проявата в Пазарджик отново премина при много стегната организация и при добра координация с полицейската охрана, която придружи колоната, за да не се допуснат произшествия или други проблеми. Автомобилите преминаха по оживени пазарджишки булеварди със свирещи клаксони и веещи се национални знамена, като към тях в движение се присъединяваха още коли.

 Представител на пазарджишката група – Веселин Енчев, коментира, че бунтът е избухнал заради невъзможността хората да спазват правилата – няма как при заплата от 500 лева да се плаща застраховка от 1 000 лева.

Чуйте какво каза той преди да се включи в автошествието:

Тази неделя Плевен беше един от градовете, в които се проведе протест срещу високите цени на горивата в България

Над  700 граждани на Сливен, между които младежи, интелектуалци и деца,  участваха в протеста срещу високите цени на горивата, на застраховките и данъците. Той е организиран  чрез социалната мрежа и все повече добива масовост. Автомобилите преминаха по всички централни булеварди на града, но до блокиране на движението не се стигна.

Над 300 жители на Разград и Исперих блокираха за половин час пътя Русе
– Варна на изхода на Разград в знак на протест срещу високите цени на
горивата и срещу въвеждането на системата „бонус-малус” за
застраховката „Гражданска отговорност”. събитието, тръгнало от
социалната мрежа „Фейсбук” и организирано за три дни. Дойдоха на мирен
граждански протест на паркинга на археологическия резерват „Абритус”,
едни с деца си, други с кучетата, трети само с кафето, тъй като
протестът беше обявен като събитие на кафе на паркинга и първоначално
нямаше план да стига до по-крути мерки.

След като за около 30 минути обаче паркингът се препълни с автомобили
и хора, мъж със знаме поведе колона към главния път Русе – Варна,
първо по пешеходния участък, после в едното в пътно платно, а когато
хората излязоха на главния път и подминаха бензиностанцията, колоната
стана широка колкото цялото шосе и в 11,30 ч. пътят за морето беше
затворен. И от двете страни се образуваха дълги редици от автомобили,
част от шофьорите слязоха и се присъединиха към протеста, единици
нервничеха, но до ексцесии не се стигна. Колите, в които имаше бебета,
бяха пропускани от протестиращите, направен бе и коридор за линейка.
По време на блокадата се появи и протестен хумористичен фолклор –
шегаджия подхвърли – да си ходим, че горивата паднаха с 20 стотинки,
докато сме тук, а друг отвърна – да останем, докато станат 1,00 лев.

Направи впечатление абсолютното безразличие от страна на органите на
реда към толкова масово събитие, особено в сравнение с предходния
протест – срещу миризмите – при който трябваше да бъде затворено от
протестиращите движението на кръговото кръстовище, но то се оказа
затворено от всички посоки от полицията. На днешния протест патрулката
се появи в 12,05 ч., когато пътят вече бе отворен за движение, а
хората пешком отиваха към колите си на паркинга на Абритус. Полицаите
изчакаха хората да си тръгнат с колите си и с интерес изгледаха
колоната, която с включени клаксони потегли към града.

Основните искания на протеста бяха преразглеждане на системата
„бонус-малус” в интерес на гражданите, тъй като не може колата да носи
съдебна отговорност, както и нормални цени на горивата – обясни организаторът на събитието Теодор Йосифов. Той заяви, че ако протестът
няма ефект, следващата неделя отново ще призове хората да се съберат
на същото място. Призна, че очаквал да дойдат най-много петдесетина
човека, но доволен от факта, че Разград се събуди да отстоява правата
си.

 

С надписи върху колите "Протест", шум от клаксони и развети трибагреници, недоволните се отправиха на шествие, което точно в 11.00 часа тръгна от паркинга на търговски обект в града. Шофьори и мотористи затвориха отсечка от главния път за магистрала "Тракия", посока София. 

В късния следобед обаче броят на протестиращите нарасна и премина в шествие по централните улици на Бургас, което направи протеста един от най-дългите, състояли се до момента.

Към шофьорите се присъединиха пешеходци, мотористи, майки с деца. Всички те изразиха своите искания пред сградата на Общината, където се издигнаха десетки знамена.  Преди това за кратко протестиращите направиха жива верига на пешеходната пътека ул. "Христо Ботев", до сградата на ТД на НАП. Шествието премина по централните улици и стигна до Свободния университет.

Към 18.00 часа протестите бяха спрени от органите на реда. До напражение и конфликти не се стигна. 

Всички недоволни подготвят обща декларация с исканията си, която ще бъде входирана в НС най-вероятно утре, коментира пред Дарик един от организаторите за Бургас - Росинка Бъчварова. Тя беше категорична, че исканията на гражданите по никакъв начин не са политически обвързани. "Не сме правили никакви опити да се свържем с партии, нито пък те с нас. Искаме да бъдем чути и няма да спрем с протестите. По-добре да излезем на улицата и да заявим своите искания, отколкото да недоволстваме пред клавиатурите", каза още Бъчварова.

Повече от три часа продължава блокадата на главен път Е-79 край Благоевград.

Стотици жители от региона днес към 13 часа спряха движението по международното шосе. Трафикът е напълно спрян и към момента.

„Ще останем тук, докато издържим. Никой не иска да си тръгва“, казаха организаторите.

Както миналата неделя, така и сега множеството излезе на международния път, за да изрази своето недоволство от все по-трудния живот в България. Хората настояха да се преразгледа новия данък върху превозните средства, да се отмени проектонаредбата за увеличената застраховка "Гражданска отговорност" и настояха заплатите на висшите държавни чиновници и народните представители да се обвържат с минималната работна заплата. 

Организаторът на протеста - Александър Стамболийски, даде ултиматум на управляващите от една седмица, в която да се съобразят с исканията на хората, в противен случай ще се иска оставката на цялото правителство.

Той призна, че не вижда алтернатива сред нито една от политическите партии у нас, но намекна, че е е възможно да се създаде нов проект, който да обедини всички млади и недоволни българи.

"Правителството е в дупка, от която излизане няма", заяви Стамболийски. Според него е нужна лустрация на цялата политическа власт, на която единствената алтернатива могат да бъдат младите хора.

Днешният протест на благоевградчани бе много по-масов от предишния. В автошествието се включиха хора от целия регион - Белица, Гърмен, Гоце Делчев, Разлог, Дупница. Голяма рокерска група предвождаше автомобилната колона. 

Автомобили от Сандански са се отправили към ГКПП-Кулата с намерение да препречат движението към пункта. Пътят е блокиран.
 
Продължава протестът срещу високите цени на горивата в София. Центърът на столицата е блокиран от протестиращите. Над хиляда са участниците в шествието. Те настояват за диференцирана ставка на горивата, лекарствата и храните от първа необходимост, за облекчения за автомобилите, използващи алтернативни горива, както и  застраховка гражданска отговорност да е на човек, а не на автомобил. Част от протестиращите останаха на Орлов мост, който е блокиран вече час, останалите участници в протестното шествие се отправиха по бул. „Цар Освободител” и сега са пред сградата на Министерски съвет. Сред протестиращите има много млади хора.
 
Близо 1 500 души от Хасково и Димитровград поискаха оставката на правителството, блокираха първо пътя за Кърджали, а след това и за Димитровград.
 
Мирен протест срещу промените в новия Закон за вероизповеданията организираха в Добрич представители на евангелско – протестантските църкви. Те се опасяват от нарушаване на правата им под предлог, че съществуването им пречи на националната сигурност.
 

"НЕ на погазването на човешките права", "България е страна на демокрация, а н на диктатура", "НЕ на намесата на държавата във вярата". С тези лозунги над 600 представители на  протестантската общност излязоха днес пред сградата на Община Бургас за да изразят позицията си относно недемократичния Проектозакон за вероизповеданията, който беше приет от народните представители на първо четене в Парламента.

„Надяваме се на благоразумието на нашите народни представители и тези промени в Закона да не бъдат приемани. С тези текстове се връщане в комунизма. Не може държава да се меси в църковния живот на хората и да ограничава свободите им. Още повече, че вярата е нещо много лично, свято, свещено“, каза пастор Живко Тончев от християнска църква  „Благовестие“.


Против приемането му свое становище вече са изразили с писмо до НС - Св.Синод на Българската православна църква, Католическата Църква, Арменската Апостолическа Православна църква, мюсюлмански общности. 
Срещу промените застават и 11 академици и двама член-кореспонденти на БАН. Те вече са изпратили писмо до премиера Бойко Борисов.

"Тук сме за да заявим, че новия Закон поставя ограничение върху свободата на словото, личните убеждения на всеки човек. Той е не само против Конституцията, но и против всички принципи на свободната воля. С него държавата иска да задуши нас и правото ни на личен избор. Как така тихомълком той се приема в парламента", коментира пастор Валентин Георгиев.
Според пастор Илчо Евтимов, отмяна на свободата на словото и съвестта, чрез налагане на държавен контрол над богослужението и учението на църквата е недопустимо. 
Мирният протест завърши с обща молитва за България и управниците.
„Църквата, която е Божия собственост да стане държавна собственост, а свещенослужителите – държавни служители.Недопустимо е. Законът за вероизповеданията трябва да гарантира и защитава свободата на словото, а не да ги погазва“, каза пастор Христо Кънев. 
Протестът е подкрепен още от групата "Шофьори Бургас" и Владимир Павлов от движение "Възраждане".