Два пъти Гиньо Ганев е отказвал да стане министър-председател. Това призна в студото на Дарик синът му Ивайло Ганев в разговор спомен за политика, когото всички наричаха „Човекът-парламент“.
Днес пред дома на Гиньо Ганев беше открита паметна плоча с барелеф на политика, станал символ на парламентаризма в България. Домът е всъщност и дом на тъста на Гиньо Ганев – премиерът Кимон Георгиев.
„Всички се учудваха, че отказва премиерския пост. Постовете не го блазнеха – той знаеше къде е силата му и с какво може да е полезен за страната си – премиерството щеше да му донесе по-голяма известност, но за кратко“, коментира синът му, който е професор в Техническият университет в София.
Ивайло Ганев разказа, че политиката е естествено свързана с дома му. „Има една маса, от която са тръгнали няколко преврата на дядо ми – безкръвни и успешни, повечето политически контакти се случваха в къщи“, спомни си той.
Романтично беше началото през 90-те години, с много надежди за промяната, тогава нямаше прагматизъм, а сега материалната заинтересованост изкриви нещата в политиката, но това не се случва само в България, а и по цял свят, каза още Ивайло Ганев.
Политик не трябва да е професия, той трябва да е прочел доста книги по история и по литература и тогава може да се занимава с политика, защото ще знае какво е получил предците си, добави синът на Гиньо Ганев и внукът на Кимон Георгиев.
Според него е добре днешните политици да прочетат програмата на правителството на Кимон Георгиев от 1934 г. Може да се прочете тази програма и дано някога я реализираме, добави той.
„Баща ми имаше едно неподправено чувство за хумор, с което потушаваше напрежението в парламента. Той го носеше в себе си това чувство за хумор и самоирония. Не мога да се сетя за друг политик днес с такова чувство за хумор“, каза още в предаването „Реактивно“ Ивайло Ганев.
Цял живот сме се учили от него - ние от делата му се учехме да сме толерантни, да уважаваме чуждото мнение. Словото за него беше инструмента, с който той работеше, спомни си още синът на известния политик.
Ивайло Ганев не мисли, че политическата традиция в семейството е прекъсната. „Всеки може да се занимава с политика, но трябва да има достатъчно подготовка и умствен багаж, за да го реализира“, отбеляза той.
Никога не е късно и ние да се занимаваме с политика, защото като се връщам в годините назад Гиньо Ганев започна да се занимава с политика на доста зряла възраст, преди около 30 години, когато се формираше Великото Народно събрание, каза синът на Човекът-парламент.
„Активно започна около 60-годишната си възраст да се занимава с политика – аз още нямам 60 години, така че има време, коментира с усмивка синът на Гиньо Ганев.
Чуйте още от разговора на Йовка Йовчева с Ивайло Ганев.