Учителят Тео: Дистанционното обучение е по-лесно за мнозина, но всички ще платим цената

Продължителното дистанционно обучение ще бъде убийствено за масовото образование в България, коментира в предаването на Дарик „Реактивно“ преподавателят по физика Теодосий Теодосиев.

Според него не е трябвало да се затварят училищата в страната, а било достатъчно да се изолират само най-уязвимите от коронавируса групи в обществото. По думите му за част от учителите дистанционното обучение е по-удобно и лесно, но резултатите от такова образование ще бъдат трагични, а цената ще се плати от всички.

Златният учител на България, както наричат Теодосий Теодосиев продължава да работи с учениците си присъствено, макар и с ограничена група. "Най-добрите са толкова добри, че те могат да работят при всякакви условия. Както казваше един бивш наш колега - има ученици, които са толкова добри, че никой учител не може да им спъне развитието", отбеляза той.

Дори и в пандемията миналата година успехите и златните медали на учениците му са факт. Най-важното производство в една държава е производството на хора и то не бива да се спира при никакви обстоятелства, категоричен е учителят Тео.

За масовото образование затварянето на училищата е убийствено

"Грешка беше изобщо в света да се затварят училищата. Трябваше да се изолират само уязвимите групи. Всички останали трябваше да си работят, за да може по-бързо да се получи този колективен имунитет", смята той.

За масовото училище продължителното дистанционно обучение ще бъде убийствено, защото няма да даде и елементарната грамотност на учениците, смята той.

"Дори и елементарна грамотност няма да получат, това е страшното. На първо място е дисциплината в училище, в това отношение ние сме трагични. Защото в присъствието на учители голяма част от децата не работиха, а какво остава в отсъствие на учителите. За масовото училище това сега ще бъде просто убийствено", коментира Теодосий Теодосиев.

За част от учителите било по-лесно да преподават онлайн

Запитан как си обяснява, че на този етап едва 20 на сто от учителите са заявили желание да се ваксинират, а в същото време мнозина от тях се притесняват да се върнат в клас, той коментира, че за някои от учителите е по-лесно да преподават онлайн, но това си има цена, която ще платим всички.

"Това са учители и те знаят, че всяка година сме обявявали грипна ваканция, когато 20-30 процента от учениците се разболеят. В случая няма дори 2-3 процента. Има и друг фактор, че на учителите им е по-лесно да изнесе една лекция пред компютъра за един час, отколкото да влиза в 10 паралелки за един ден. Хареса им и си получават заплатите", каза Теодосий Теодосиев.

И добави: "Това си има цена. Седмият смъртен грях е мързелът. Може да е най-малкият от смъртните грехове, но и той си има цена. И затова ще си платим."

Към родителите: Приберете устройствата и накарайте децата да учат

Според него умният родител трябва да отнеме от детето си игрите, компютъра и телефона и да успее да го накара 11 часа на ден да стои над книгата и учебника и да работи интелектуален труд.

"Иначе няма бъдеще това дете. Това не е толкова просто, защото трябва да бъдат отнети тези наркотични удоволствия от игрички на телефона и компютъра. Това е загубено време за света", допълни учителят. И даде за пример успехът на учениците на изток, защото там контролът е тотален и се учи от седем сутринта до седем вечерта.

Това, което преживяваме не е пандемия, дори и епидемия не е – основното е да има истерика и стопиране на световната икономика, коментира още известният физик.

"Политическата цел на тази пандемична истерика, която беше създадена, е световна икономическа криза. Това, че стоим вкъщи и получаваме процент от заплатата си, това е заем от бъдещето. Европейският съюз взе многомилиардни заеми, които после ще трябва да се връщат - нашите деца и нашите внуци ще трябва да ги връщат", отбеляза Теодосий Теодосиев.

Чуйте акцентите от разговора с него, слушайте и цялото интервю с Теодосий Теодосиев в предаването "Реактивно".