Защо болницата в Кърджали носи името на д-р Атанас Дафовски

Името на един лекар завинаги ще остане в историята на кърджалийското здравеопазване – д-р Атанас Дафовски – патронът на Многопрофилната болница в Кърджали.

През 1959 година  Кърджали е обявен за окръжен център и болницата става окръжна. Разширява се поликлиничната и стационарната дейност. През следващата, 1960 година, главен лекар става д-р Атанас Дафовски.

Медикът е от семейство на родопски абаджии. Роден е на 8 април 1919 година, в с. Петково, Смолянско. Основното си образование получава в родното си село. По-късно в Кърджали завършва гимназия. Отбива военната си служба в 47-ми полк в Ардино, след което отново се връща в Кърджали, където работи като касиер в т.нар. Популярна банка до 1944 г. Причината е, че след обявяването на Отечествената война е мобилизиран на фронта. Година по-късно постъпва в Медицинския факултет в София. Завършва през 1951 г. и отново се връща в Кърджали, където започва работа като участъков терапевт. От 1954 г. до 1956 година е старши ординатор във Вътрешно отделение на Окръжната болница. Само няколко години по-късно става неин главен лекар и така в продължение на цели 23 години.

Той е създател на терапевтичната помощ в Кърджалийската болница и на съвременната база на здравеопазването в града. В основата е да се изработи проект за нова болница край Арда. Предприема всичко, за да убеди властите да проектират и построят сградата. Когато това става факт, лично ръководи проектантските и строителните работи до завършване на обекта. Първоначално проектът е бил за шест етажа, но впоследствие се променя на десет.

 

И така на 17 януари 1971 година е направена първата копка. В историята на здравното заведение е записано: „При посещението тогава на заместник-министъра на Народното здраве Сибила Радева, тя отбелязва: „Какво е това чудо, ние нямаме случай в България да нямаме оплакване от главен лекар на болница, било от персонал, било от населението, а досега нямаме нито едно оплакване от д-р Дафовски, какъв е тоя човек?“.

6 000 000 лева за строежа, 1000 души персонал

На 29 април 1977 година е откриването на новия корпус. Капацитетът на болницата става 900 легла, което дава възможност да се разкрият нови звена - Гастроентерология, Детско инфекциозно отделение, Урология, Травматология, Ендокринология и др. Персоналът е 1000 души. Средствата за построяването на болницата са в размер на 6 000 000 лв.

За тези моменти от историята на здравното заведение проф.-д-р Тодор Черкезов отбелязва: „В този важен етап д-р Атанас Дафовски предприема всичко необходимо за модерното обзавеждане и медицинско оборудване. И така на входната пътна артерия на Кърджали извисява снага най-мащабната и модерна сграда за своето време – истински дворец на здравето, с архитектурна идея на отворена книга, обърната на юг – там, където се раждат, живеят и се трудят хората от пробудения и преобразен кърджалийски край“.

Проект за нова поликлиника

За разлика от новата болница поликлиниката вече е твърде малка и недостатъчна. Д-р Дафовски се заема със задачата да се изгради и нова поликлиника в Кърджали. За целта тръгва из страната, за да открие най-подходящата за родопския град. Харесва току-що откритата на пет етажа поликлиника в Търново. Взема проекта, като настоява да се преработи и таванският етаж да стане шести етаж на сградата. Поликлиниката сега изпълнява функциите на диагностично-консултативен център и придоби междуобщинско значение.

За заслугите си д-р Атанас Дафовски е награждаван многократно. Сред отличията са: сребърен, златен орден, орден „Червено знаме на труда“, орден „Народна Република България – I степен“, орден „Георги Димитров“. Той е първият лекар в цяла Южна и Югоизточна България, получил отличието „Заслужил лекар на НРБ“.

Умира на 15 април 1996 година. Три години по-късно, през април 1999 година, по случай 80-годишнината от рождението му, медицинският съвет приема предложението Многопрофилната болница да носи името на д-р Атанас Дафовски – име оставило незаличима следа със своя професионализъм, трудолюбие, скромност и всеотдайност към болните си. Главен лекар на болницата с удивително дълъг стаж, и най-важното – инициатор за строежа на тази модерна крепост на Здравето в родопския град.

Любимата му фраза остава: “Един лекар си уплътнява времето, като чете медицинска литература. Дори и в работно време. Това не е повод за упрек, а за похвала”.